Google, yavaş internet sahibi kullanıcılar için yapay zekanın desteğiyle arama kalitesini iyileştirdi.

Salgının başlaması ile birlikte, şimdiye kadar ihtiyacı olmayan kullanıcıların bile vazgeçilmesi olan görüntülü arama internet hızı düşük olunca eziyete dönüşebiliyor. Günümüz telefonları teknoloji anlamında ciddi geliştirmelere sahip olsalar da maalesef kullanıcıların internet hızları düşük olunca görüntülü aramalarının kesintilerden, aksaklıklardan, gecikmelerden ve diğer rahatsız edici internet kaynaklı sorunlardan tamamen arınmış olma ihtimali de kayboluyor. Ancak Google’ın yapay zeka bölümündeki en son gelişmeler bu sorunu çözmede kullanıcılara yardım edecek.

Google Yapay Zeka Blogunda yayınlanan bildiriye göre; ekip tarafından özellikle konuşmayı daha düşük bir bit hızına sıkıştırmayı amaçlayan Lyra adlı yeni bir ses codec bileşeni geliştirildi. Lyra, yalnızca 3kbps’de(bu saniye başına 1 kilobit veri demek), şu anda en yaygın kullanılan codec’e oranla daha düşük veri kullanıyor. Google’ın çalışmalarında, 8kbps’de çalışan Opus codec’inin 3kbps’de Lyra’dan daha az tercih edildiği ve bant genişliğinde %60’lık bir azalmayı temsil ettiği bilgisi de verildi.

Sonuç olarak paylaşılan blog gönderisinde, Google Yapay Zeka “şu anda Lyra’yı [Google Duo’da] çok düşük bant genişliğine sahip bağlantılarda sesli arama kalitesini ve güvenilirliğini artırmak için kullanıma sunduğunu” denildi.

Dolayısıyla, Android veya iOS’ta bir Google Duo kullanıcısıysanız ve zayıf veya tutarsız internet bağlantılarından muzdaripseniz, kısa süre içinde arama kalitesi ve istikrarında önemli bir gelişme görebilirsiniz. Codec bileşeninin ne zaman yaygın olarak kullanılabileceğine dair belirli bir açıklama yok. Ancak büyük olasılıkla yakın zamanda bir güncelleme olacaktır.