AMD, Radeon RX 6000 ekran kartlı dizüstü bilgisayarların yakında geleceğini doğruladı.

Kasım ayında Radeon RX 6800 serisi ve yeni nesil Xbox Serisi ile PS5 oyun konsolları ile piyasaya çıkan mimari Navi22 tabanlı Radeon RX 6700 XT grafik kartının çıkış tarihi birkaç gün önce duyurulmuştu.

Duyuru sırasında Scott Herkleman (AMD Radeon Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür), RDNA2 mimarisinin yakında oyun dizüstü bilgisayarlarına geleceğini doğruladı. Paylaşılan slaytlardan biri MSI Bravo’ya çok benzeyen yeni bir dizüstü bilgisayarı gösteriyor. Ayrıca bu dizüstü bilgisayar, RX 6000 serisi dizüstü bilgisayar olarak etiketlenmiş.

Radeon RX 5000 M tabanlı dizüstü bilgisayarların piyasaya sürülmesi, şüphesiz birçokları için bir hayal kırıklığı yarattı. Bu yüzen birinci nesil RDNA GPU’lara sahip yalnızca birkaç dizüstü bilgisayar piyasaya sürüldü. RX 5500M ve RX5600M dizüstü bilgisayarlar, genellikle MSI ve Dell dizüstü bilgisayarlarla sınırlı seçeneklerden daha ileriye gidemedi. Hatta üst düzey RDNA1 mobil GPU, Radeon RX 5700M’yi bulmak daha da zor. Yalnızca Dell Alienware Area-51m R2 dizüstü bilgisayarda mevcuttu.

AMD, Radeon RX 6000M serisinin yanı sıra Zen3 tabanlı Ryzen 5000H serisini piyasaya sürme fırsatını yerine, Intel Tiger Lake-H’den aylar önce NVIDIA’nın RTX 30 GPU serisiyle bir kumar oynadı ve yeni CPU’larını bu dizüstü bilgisayarlar ile birlikte piyasaya sürdü. Peki bu, Radeon RX 6000M serisinin Intel 11. Nesil Core serisi ile piyasaya çıkacağı anlamına mı geliyor? Böyle birşey olması alışılmışın dışında ve ilginç birşey olacaktır.

Her zamanki gibi AMD, mobil GPU’larının ayrıntılarını kapalı bir kapak altında tutuyor. Yakında gelecek olan Radeon RX 6000 mobil serisinin duyurusu, yeni mobil serisi hakkında sızan bilgilerin doğruluğunu görmek için harika bir fırsat olacak.