İşte Apple’ın söylentilere göre 3.000 dolarlık VR gözlüğü hakkında bildiklerimiz:

Apple’ın yıllardır bir tür sanal gerçeklik başlığı üzerinde çalıştığına dair söylentiler duyuyoruz. Fakat The Information tarafından hazırlanan yeni bir rapor, şirketin planlarının şimdiye kadar ki en net bilgileri sunuyor. Raporun tamamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. İşte bu rapora göre oluşturulabilecek çıkarımlar şu şekilde.

Uzun süredir dolaşan söylentilere göre bu bir VR gözlük değil, süslü bir VR başlık.

Geçen ay Bloomberg tarafından hazırlanan bir raporu destekleyen The Information‘ın sızıntısı, Apple’ın VR gözlüğü, Microsoft Hololens gibi yarı saydam bir şeyden çok şık bir Oculus başlığına benziyor. Bloomberg’in raporunda daha önce açıklandığı üzere cihazın kod adı N301 olarak görünüyor. Cihaz bir şekilde mevcut VR başlıklara benzese de Apple çalışanlarının ona “karma gerçeklik” başlığı dediklerini söyleniyor(Microsoft’un HoloLens için kullandığı terimle aynı). Bu terimin Apple çalışanları tarafından kullanılmasının sebebi, Apple VR başlığın gerçek hayattaki etkileşimlerle birleştirmenin üzerinde durulmasından kaynaklanıyor olabilir. Yani bu VR başlık el hareketlerini izleyerek gerçek dünya üzerinde etkileşime girebilebilecek. Bu yüzden VR başlık üzerinde birçok kamera olması muhtemel. Videonun ikna edici derecede gerçekçi olmasını sağlamak için VR başlık, 8K ekran ve gelişmiş göz izleme teknolojisi sunacak. Ayrıca çevre etkileşimleri için varolan kameralara LIDAR sensörleri eşlik edecek.

Aslında burada Apple çevre ile olabildiğince fazla etkileşime girerek, diğer markaların VR başlıklardan daha farklı bir deneyim sunmayı hedefliyor olabilir. The Information, “geçen yıla ait geç aşama bir prototipin dahili Apple resimlerini görüntüledi” ve bu görüntülere dayalı olarak bir sanatçıya aşağıdaki çizimi oluşturduğunu söylüyor. Şu an piyasada bulunan VR başlıklar çizime göre çok daha şık fakat ürün piyasaya sürülene kadar tasarımda ciddi değişiklikler olabilir.

Apple VR başlık ile ilgili özetleme yapacak olursak; 8K çözünürlüğünde bir ekrana sahip olacak. Üzerinde LIDAR destekli 12 adet kamera bulunacak. Bu şekilde çevre ile etkileşime girebilecek ve el hareketlerini takip edecek. Kullanılan materyal konusunda başlığın yüze temas eden noktasında HomePod ve AirPods Max’e benzeyen bir kumaş ağ kullanılacak. VR başlığı sabitleyecek olan bant Apple Watch benzeri elastik banta sahip olacak. İşlemci tarafında VR başlık, Apple’ın Silicon teknolojisinden gücünü alacak. Apple VR başlık işlemcisinin, gerek ekran çözünürlüğü gerekse de üzerindeki kamera ve sensörlerin işlem gücünü karşılayabilmek için Apple’ın M1 çipinden bile daha güçlü olacağı söyleniyor.

Facebook, Sony ve Valve gibi şirketler VR’nin maliyetlerini düşürmeye çalışarak daha yaygın hale getirmek için uğraşmalarına rağmen Apple’ın VR başlık konusunda şimdilik böyle bir endişesi yok gibi görülüyor. The Information’a göre Apple, VR başlığı 3.000 dolardan satmayı düşünüyor. Bu fiyat gerçekten yüksek bir fiyat. Mesela Oculus Quest 2, bu fiyatın onda birine mal oluyor ve diğer markaların üst düzey VR başlıkları bile 1.000 doların altında kalma eğiliminde. Microsoft’un HoloLens 2’si aslında 3.500 dolardan daha pahalı ancak HoloLens 2 genel kullanıcıları hedeflemiyor. Bloomberg’in belirttiği kadarıyla Apple VR başlığın ilk parti üretiminde muazzam satışlar yapmayı beklemiyor. Bunun yerine, şirketin 2023’ten önce gelmesi muhtemel olmayan VR başlıklarını ilk etapta Apple meraklılarına, ilk benimseyenlere ve geliştiricilere satmayı planlıyor.