AMD bugün, 18 Mart’ta AIB’lerin(özelleştirilmiş) hem referans hem de özel modellerinin satışa sunulacağını duyurdu. Bu tasarımların çoğu ilk kez gösterildi.

Özel Radeon RX 6700 XT modellerinin seçimi tek bir modelle sınırlı olmayacak. AMD tarafından sergilenen kartlar, serinin yalnızca en üst modellerini içeriyor. AMD’nin resmi slaytları sayesinde ASUS’un ROG STRIX Gaming modelini piyasaya süreceğini ve ASRock’un Phantom Gaming’e sahip olacağını öğreniyoruz. Sergilenen modeller arasında MSI Gaming X dışında tüm modeller üç fanlı.

AMD Radeon RX 6700 XT, 2560 Akış İşlemcili Navi 22 GPU’ya sahip. Bu kartların her biri yerleşik 12 GB GDDR6 belleğe sahip ve ya çift 8 pimli güç konektörleri ile donatılacak ya da 6 + 8 pimli bir referans yapılandırmasına dayanacak. Varsayılan olarak, RX 6700XT, 230W’lık bir TBP’ye sahip. Ancak aşağıda gösterilen kartlar gibi özel modellerin daha yüksek saat hızları veya RGB aydınlatma gibi eklenen özellikler nedeniyle bu değeri artırması bekleniyor.

AMD, bu kartları göstererek, Navi22’nin partner markalarından geniş bir özel kart yelpazesiyle piyasaya sürüldüğünü açıklıyor. Lansman sırasında referans tasarımlarla sınırlı olan Navi21 modelinde durum böyle değildi.