Teksas, Waco’daki bir federal jüri bugün Intel’in, iki patentini ihlal ettiği için yarı iletken bir tasarım firması olan VLSI’ye 2.18 milyar dolar tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi.

Bu davada bir patent ihlalinin zararları 1,5 milyar dolar iken diğerinin 675 milyon dolar. Ancak, VLSI, Intel’e Kaliforniya, Delaware ve Texas’ı kapsayan birkaç eyalette iddia edilen diğer altı patent ihlali ile ilgili zararlar için açtığı davalar hala devam ediyor.

VLSI’nin, gelecekteki telif ücretleri, avukat ücretleri, maliyetleri ve faiziyle birlikte iddia edilen sekiz ihlalin tümünden toplam 7,1 milyar dolarlık tazminat talep ettiğini belirtiyor. Intel’in davaları kaybetmesi durumunda 11 milyar dolara kadar patent ihlal cezası ödeyeceği tahmin ediyor.

Intel yaptığı açıklamada, cezayı kabul etmediklerini, temyize gitmeyi plandıkları ve galip geleceklerine güvendiklerini belirtti. Intel daha önce de AMD ile arasında yaşanan rekabete aykırı davranması davasını kaybetmiş ve 1.2 milyar dolarlık cezaya çaptırılmıştı. Bu olay üzerinden neredeyse 10 yıl geçmesine rağmen Intel hala para cezasına itiraz ediyor.