Dead Space yaratıcı ekip üyelerinin katıldığı bir Twitch canlı yayınlanında Dead Space Remake ile ilgili birçok merak edilen bilgi paylaşıldı. Bizde sizler için bu bilgilerden önemli olan altısını sizler için derledik. İşte Dead Space Remake’de bulunacak yenilikleri…

EA, Dead Space’i yeniden yapacağını(remake) duyurduğunda, ‘remake’ in ne anlama geldiği gerçekten net değildi. Şirket, sevilen uzay korku serisini tamamen yeniden başlatacak mı? Yoksa Xbox Series X, PlayStation 5 ve modern PC’ler için orijinalin 13 yaşındaki grafiklerini yükselten bir yeniden düzenleme gibi mi olacak? Star Wars: Squadrons stüdyosu EA Motive, yapılan bir yayın röportajlında biraz daha ayrıntı sundu. Ancak yeniden yapılanmanın neyi başarması gerektiğini ölçmek hala zor. Çünkü tasarımcıların sınırlı grafikleri ve alışılmadık kontrol şemalarını güncellediği System Shock gibi 90’ların oyunlarının yeniden yapımları ile karşılaştırıldığında, Dead Space bugün hala fazlasıyla oynanabilir durumda.

Isaac Clarke Artık Konuşacak!

Orijinal Dead Space’in karakteri mühendis Isaac Clarke sessiz bir kahraman olarak yer aldı. Ancak o zamandan beri sonraki oyunlarda aktör Gunner Wright tarafından belirgin bir şekilde seslendirme yapıldı. Wright, remake için geri geleceğini doğrulamak için EA’nın canlı yayınına çıktı. Yani artık Isaac Clarke konuşacak. EA ayrıca görünüşe göre Isaac’in kibar bir Victoria dönemi çocuğu olarak konuşmak için aynı kuralları izleyeceğini açıkladı.

Parçalama Daha Detaylı Olacak

Polygon uzmanı Joshua Rivera’nın detaylandırdığı gibi, simüle edilmiş uzuv kesme teknolojisi 2008’den bu yana önemli ölçüde ilerledi. Canlı yayın, oyunun nekromorflarının çok erken görüntülerini içeriyor fakat yinede ikna edici görünüyorlar. Yeni sistem, onları vurduğunuzda eti sıyrılan ve ne kadar hasar verdiğinizi ölçmenize yardımcı olan uzuvlar içerecek. Orijinal oyunun büyük parlayan eklemlerinden daha organik hissettiren zayıf noktaları bulunacak. Belirli bir silahın belirli bir nekromorfu nasıl etkilediği konusunda daha fazla çeşitlilik sunacak.

Dead Space’in silahları, bazen hak ettiklerinden çok daha çeşitliydi. Ancak remake’de açıkça onları anlamlı bir şekilde yeniden inşa etmek için çaba harcanıyor.

Sıfır Yer Çekimi Gerçekten Yüzmenize İzin Verecek

Canlı yayının genellikle yetersiz olan oyun içi görüntüleri, önemli bir değişikliği doğruladı: Dead Space’in remake’i, botlarınızla yüzeyler arasında sıçramak zorunda kalmak yerine sıfır yerçekiminde yüzmenize izin verecek (oyunun devamında olduğu gibi). Bu yüzden bölümler zıplamak için tasarlanıyor ve duvardan duvara zıplamak garip bir şekilde tatmin edici olacak.

Dead Space Remake’te Kesinlikle Mikro Ödeme Bulunmayacak!

EA’nın Dead Space 3’te yaygın olarak nefret edilen mikro ödeme sistemi Dead Space Remake’de getirmeyeceğini zaten biliyorduk. Fakat geliştiricilerin bu yayında mikro ödemenin bulunmayacağını tekrarlamasını duymak güzeldi.

Dead Space Remake’e Bir Lore İnfüzyonu Geliyor

Motive ve EA, daha önce Dead Space’in hikayesini oluşturacaklarını ima etmişti ve bugün bunun ne anlama geldiği hakkında daha fazla ayrıntı verdiler. Yaratıcı yönetmen Roman Campos-Oriola, “Hikayenin temelini değiştirmeyeceğiz çünkü bu hikaye gerçekten ikonik” dedi. “Hikaye veya anlatı açısından zenginleştirmek istediğimiz şeyler gerçekten daha büyük Dead Space evreni ile ilgili. Kitaplar olsun, anime olsun, Dead Space 2 olsun sonrasında olanlarla daha fazla bağ kurmak istiyoruz. Orijinali bu geniş evrenin içine daha iyi bir şekilde yerleştirmek istiyoruz.

Dead Space, üç ana oyun ve bir dizi bağlantılı medya arasında son derece ağır bir seri haline geldi ve Dead Space Remake’i, bu bilgiyi değiştirmekten çok kabul etmek için daha fazla zaman harcayacak gibi görünüyor. Ekip, oyunun en sevilen şeyi Paskalya yumurtasını tartışmadı. Fakat biz oyun içerisinde sıkça bulunacağından şüphe duymuyoruz.

Oyun Yan Karakterleri Etkinleştirilecek

Dead Space Remake ayrıca, oyunu arayarak geçirdiği kız arkadaşı Nicole Brennan da dahil olmak üzere Isaac’in etrafındaki karakterlere daha fazla derinlik kazandırmayı hedefliyor. Campos-Oriola’nın dediği gibi, “size onu gerçekten aramanın yollarını vermek istiyoruz ve onu aramaktan çok salgın sırasında ona ne olduğunu öğrenmek istiyoruz.” Bu durum, Dead Space Remake’in son derece doğrusal orijinalden biraz daha aktif oyuncu ajansı içereceği anlamına gelebilir.

Yukarıdaki tüm ayrıntılar hala oldukça belirsiz. EA Motive, Remake’i bu canlı yayında, düşmanları dokusuz bloklardan oluşan bir sahneye koymak gibi bitmemişliğini vurgulayan şekillerde gösterdi ve değişikliklerin çoğu teorik olarak tartışıldı. EA, serinin orijinal stüdyosu Visceral Games’i beklenmedik bir şekilde kapattıktan sonra yeni bir Dead Space oyunu görmek sinir bozucu olmaya devam ediyor. Ama şimdilik, en azından Remake’in yaratıcılarının neyi hedeflediğini anlamak daha kolay hale geldi.(başarsalar da başaramasalar da). Bu Twitch yayınının tamamını bu linkten izleyebilirsiniz.