Son yıllarda, çeşitli kaynaklar katlanır ekranlı bir iPhone ile ilgili haberler ayınlasa da, Apple hiçbir zaman belirli bir bilgiyi açıklamadı.

Cep telefonu endüstrisinde “Kraliyet Üçlüsü” olarak, Huawei ve Samsung çoktan katlanır ekranlı cep telefonu pazarına girdiler. Bu üçüncü’nin son markası Apple katlanır ekranlı iPhone’u hala piyasaya sürmedi. Bu konuyla alakalı eldeki tek kesinlik, Apple’ın gerçekten de katlanır ekranlı bir iPhone planlaması.

Küresel iletişim ve dijital medya için yetkili bir araştırma kuruluşu olan Omdia, geçtiğimiz günlerde Apple’ın ilk katlanır ekranlı iPhone’unu 2023’te piyasaya süreceğini açıkladı. Ek olarak açıklamada bu katlanır ekranlı iPhone’un bazı özelliklerini de ortaya çıkardı. Paylaşılan bilgilere göre, ilk katlanabilir ekran iPhone 7,3-7,6 inçlik katlanabilir esnek OLED ekran kullanacak ve Samsung S Pen’e benzer bir ekran kalemi cihaz da bulunacak.

Önceki bilgilere göre, Apple’ın ilk katlanır ekranı olan iPhone, taşınabilirliğini artırmak için ekranı katlayarak telefonun genel boyutunu küçültecek, Samsung Galaxy Z Flip’e benzer bir açılır kapanır tasarıma sahip olacak yönündeydi. Apple ayrıca, büküldüğünde kırılmayan, katlanma izini etkili bir şekilde azaltabilen ve çoklu katlamadan sonra ekran deneyiminde önemli bir düşüşü önleyebilen kimyasal olarak güçlendirilmiş seramik koruyucu cam da kullanacak.

Apple’ın katlanır ekranlı iPhone’unun piyasaya sürülmesiyle birlikte küçük ekran iPhone’un yerini alabileceğine inanıyoruz. Özellikle şuan ekranı küçük diye satılan iPhone telefonları düşününce katların ekranlı iPhone’ların da ciddi satış rakamlarına ulaşacağını düşünüyoruz. Şimdilik küçük ekranlı iPhone’ların tek ve önemli sorunu pil ömürleri. Örneğin iPhone 12 mini’nin batarya kapasitesi sadece 2227mAh olduğu için çoğu insanın ihtiyacını karşılaması zor oluyor.

“Küçük boyutlu ve taşıması kolay” ve “yüksek dayanıklılık” gibi iki önemli noktayı aynı anda karşılaması gerekiyorsa, katlanır ekranlı telefonlar bunu başarabilir. Ayrıca açılır halleri normal telefon boyutunda olacağı için pil konusunda da yüksek kapasiteli pil kullanılabilecektir. Eğer Apple’ın katlanır ekranlı iPhone’u, Samsung Galaxy Z Flip’e benzer bir açılır kapanır tasarım benimserse pil kapasitesi 3300mAh’a ulaşabilir ve bu da mevcut iPhone 12 Mini’nin pil kapasitesini büyük ölçüde aşabilir.