Xiaomi 11T Pro önümüzdeki hafta dünyaya açılıyor. Lansman öncesi Xiaomi 120W şarj cihazının telefonun pilini öldürmeyeceğini taahhüt etti.

Son birkaç yıldır Çin telefon sahnesini takip ediyorsanız, hızlı silahlanma yarışını fark etmişsinizdir. Her birkaç ayda bir, yüksek voltajlı şarj cihazlarının bir telefonun pilini doldurmak için gereken süreyi sürekli olarak azalttığı yeni bir şampiyon ortaya çıkıyor.

Bu ay Xiaomi, “HyperCharge” teknolojisini küresel bir kitleye ulaştırmak için şimdiye kadarki en büyük çabasını gösteriyor. Çıkışı yaklaşan Xiaomi 11T Pro, 120W şarj cihazına sahip olacak. 55W şarj cihazı kullanan mevcut amiral gemisi Mi 11 büyük bir güç artışı ile bataryası 45 dakikada yüzde 100’e ulaşabiliyor. Xiaomi henüz 11T Pro için tahmini şarj sürelerini açıklamadı ancak geçen yıl sadece Çin’de üretilen Mi 10 Ultra’da bataryanın doldurulması sadece 23 dakika süren 120W şarj cihazı vardı.

Bu tür hızlı şarj cihazlarında gördüğümüz yaygın bir sorun; pil ömrü üzerinde kesinlikle olumsuz bir etkiye sahip olacakları veya güvenlik sorunları olması gerektiği veya her ikisi. Bu yüzden, Xiaomi’nin Uluslararası İletişim Başkanı ve Küresel Sözcüsü Daniel Desjarlais ile şirketin hızlı şarj teknolojisi çabaları ve Çin dışındaki insanların 11T Pro’dan ne beklemesi gerektiği hakkında konuşuldu.

Desjarlais; “Bu, gerçekten, gerçekten çok yoğun bir şekilde test ettiğimiz bir şey. Genel olarak, test ettiğimiz pillerle bu düzeyde şarj için, 800 şarj döngüsünden sonra hala yüzde 80 pil sağlığınız olacak. Şimdi, bu yüzde 20’lik kulağa ‘oh vay, yüzde 20 kaybediyorum’ gibi gelebilir ancak bu temelde tüm şarj teknolojilerinde oldukça standarttır. 800 döngü, çoğu insan için kabaca iki yıl olacak. Yani bu oldukça sağlam.” diyor.

Xiaomi 11T Pro Ne Zaman Çıkaca?

Xiaomi’nin 11T Pro ve 11T serisinin geri kalanı için uluslararası lansman etkinliği önümüzdeki hafta 15 Eylül Çarşamba günü gerçekleşecek. Ülkemizde bir lansman gerçekleştirilecek mi ya da ne zaman satışa çıkacak konusunda hala bir bilgi bulunmuyor.