7.0
Puan

Artılar

  • Çekim gücü ve hızı
  • Dosya aktarım hızı
  • Kolay kurulum
  • Şık tasarım

Eksiler

  • Yüksek fiyat
  • QoS ayarları yok
Satın Alınabilirlik
7.0

Özet

Zyxel Armor G5, markanın ilk Wi-Fi 6 destekli yönlendiricisi olmasından kaynaklı Wi-Fi 6'nin bütün teknolojilerini ve yeteneklerini içerisinde barındırıyor. Yüksek fiyatına rağmen şık tasarımı ve yüksek performansı ile üst düzey bir yönlendirici.

Zyxel’in ilk Wifi 6 destekli Router’ı(yönlendirici) olan Armor G5, 10 Gigabit LAN ağ desteği ve 2.5 Gigabit WAN bağlantı noktaları, 12 akışlı çift bantlı, 2.2Ghz 4 çekirdek işlemcili ve 13 gizli antenli son derece güçlü ve performanslı bir yönlendirici.

İçi dolu dolu, şık bir tasarıma sahip olan Armor G5, güçlü kablosuz özellikleriyle ön plana çıkarak özellikle kablosuz bağlantı da ping sorunu yaşayan kullanıcılara bir çözüm olarak piyasada. Bende sizler için Zyxel Armor G5’in kablosuz yeteneklerini test ettim.

Zyxel Armor G5 Tasarımı ve Özellikleri

Armor G5 ne Isengard’daki Orthanc Kulesine ne de oraya buraya takılan antenlere sahip. Zyxel Armor G5 mat siyah kaplaması, düşük profilli kabini ve harici anten eksikliği ile açık alana yerleştirilebilen veya duvara monte edilebilen şık bir yönlendirici. 248 x 182 x 66 mm (genişlik, derinlik, yükseklik) boyutlarında, yumuşatılmış köşelere sahip yönlendiricinin ön tarafında da kırmızı bir X amblemi ve cihazın durumuna göre renk değiştiren uzun bir led şeridi bulunuyor. Yönlendiricinin arkasında, 2.5 Gigabit WAN bağlantı noktası, yüksek hızlı 10 Gigabit LAN bağlantı noktası, dört adet Gigabit LAN bağlantı noktası ve bir adet USB 3.1 bağlantı noktası mevcut.

Armor G5’in içi de dışı kadar dolu. Armor G5’in kasasının altında 2.2GHz dört çekirdekli işlemci, 1GB RAM, 4GB flash bellek, Bluetooth bağlantısı ve 13 dahili anten bulunuyor. Armor G5, 2.4GHz bandında 1.200Mbps ve 5GHz bandında 4.800Mbps (teorik olarak) maksimum veri hızlarına ulaşabilen çift bantlı bir AX6000 yönlendirici. Cihazın en öne çıkan özelliği ise Wi-Fi 6’ın tüm teknolojilerini destekliyor oluşu.

Bütün bunların yanında Armor G5, Android ve iOS cihazlar için Zyxel Armor mobil uygulaması kullanılarak yönetilebiliyor. Ancak web tarayıcındaki konsol daha gelişmiş Wi-Fi, güvenlik ve güvenlik duvarı gibi detaylı ayarlar sunuyor. Mesela ben ilk kurulumu gerçekleştirip kullanmaya başladığım andan itibaren hiç bir şekilde tarayıcıdaki konsola ihtiyaç duymadım. Mobil uygulama üzerinden tüm kurulum ayarlarını yapabildim ve tarayıcı konsoluna ihtiyaç duymadım. Sadece inceleme gerçekleştirdiğim ve detaylara bakabilmek adına web tarayıcı konsoluna giriş yaptım. Yönlendiricinin yönetim konsolunda IP adresleri, CPU ve bellek kullanımı, bağlı usb istatistikleri, ana Wi-Fi ve misafir Wi-Fi panelleri, SSID adları, güvenlik modları, MAC filtreleme gibi aklınıza gelecek birçok detay ve ayar bulunuyor. Panelde benim eksik bulduğum kısım ebeveyn kontrolündeki detaysızlık oldu. Ebeveyn denetimi menusunda yaşa dayalı ön ayarları ve ayrıntılı web sitesi filtreleme seçenekleri sunulmuyor. Buna rağmen aile üyeleri için profiller oluşturabilir, her profile istemci cihazları atayabilir ve her biri için erişim programları oluşturabilirsiniz. Ayrıca bir düğmeye tıklayarak internet erişimini engelleyebilir veya erişim zamanlayıcıları ayarlayabiliyorsunuz.

Zyxel Armor G5 Led Işıklarının Anlamları

Yönlendiriciyi ilk açtığınızda LED şerit sabit mavi renkte yanıyor. Bluetooth aracılığıyla telefonunuza bağlanırken de bu mavi renk yanıp sönüyor. Firmware güncellemesi yaparken sarı renk yanıp sönerken yönlendirici çalışır durumdayken mor ve koyu mavi renkte yanıp sönüyor. İnternet bağlantısı koptuğunda ya da olmadığında kırmızı renk yanıyor.

Zyxel Armor G5 Kurulum ve Kullanım

Zyxel Armor G5’i web konsolunu veya mobil uygulamayı kullanarak çok basit bir şekilde kurabilirsiniz. Daha öncede dediğim gibi ben mobil uygulama kullanarak kurulumu gerçekleştirdim. İşlemlere başlayıp yönlendiriciyi kullanmaya başlamam yaklaşık 3-4 dakika sürdü. Maalesef mobil uygulama da Türkçe dil desteği bulunmuyor. Sade ve kullanımı kolay bir uygulama olmasından dolayı kurulumda zorluk yaşayacağınızı da düşünmüyorum.

Cep telefonumdan kurulumu gerçekleştirip ilk hız testini yaptığımda çıkan sonuçlar Armor G5’in üst düzey bir yönlendirici olduğunu bariz gösterdi. Özellikle bağlanım hızı ve ping süresinin minimum olması bu yönlendiricinin ne kadar hızlı olduğunu ilk etapta kanıtlamış oldu.

Armor G5 testini hem ofis hem de ev ortamında yaptım. Maalesef ülkemizdeki internet alt yapısının yetersizliğinden dolayı yönlendiricinin kağıt üzerindeki gerçek gücünü test edemedim(Kullandığım internet 100Mbps download, 7.5 Mbps upload). Fakat hız dışında benim için önemli olan, gecikme, bağlantı hızı, çekim kuvveti vs. diğer konularda Armor G5 beni tatmin etti.

Test sırasında ilk olarak Wi-Fi sinyal gücü dikkatimi çekti. Armor G5, 5G Wi-Fi bağlantısında hali hazırda kullandığım iyi bir model modele oranla %30-35 daha iyi performans sergiledi. Kullandığım internet hızı 100 Mbps indirme, 7.5Mbps yükleme hızının tamamını mobil cihazlarımdan yaptığım hız testlerinde gördüm. Aynı testi kullandığım modemimde 57Mbps indirme, 4.3Mbps yükleme şeklinde sonuç alıyordum. Kısacası Armor G5, evin ve ofisin çoğuna güçlü bir Wi-Fi sinyali sağlama konusunda iyi bir iş çıkardı. Sinyal gücü 4G bandında da benzerdi. 4G bağlantısında hem ofiste hem de evde her noktadan tam hız alabildim(Testi bir duvar arkasından ve 30 metre uzaklıktan gerçekleştirdim).

Armor G5 üzerinde bir adet USB 3.1 bağlantı noktasından bahsetmiştim. Günümüzde hemen hemen her modemde bir USB portu olsa da Armor G5 üzerinde 3.1 versiyonunun olması dosya paylaşımında ciddi bir hız artışı sağlıyor. Ben USB portunu test ederken içerisinde çeşitli fotoğraf, video, belge ve müzik olan 2 GB’lık bir klasör kullandım. Armor G5 yaptığım bu dosya transferlerinde 74Mbps yazma, 79Mbps okuma hız sonuçları verdi. Bu sonuçlar rekor seviyede değil fakat ortalamanın çok üstünde.

Zyxel Armor G5 Alınır mı?

Zyxel’in ilk Wi-Fi 6 destekli Armor G5 Router’ı ülkemizde 4500-5000 lira arası fiyatlarla satılıyor. Fiyatından da anlayabileceğiniz gibi 90 metrekarelik eve sahip kullanıcıya hitap eden bir cihaz değil. Armor G5, NAS cihazlarına ve medya sunucularına bağlanmak için yüksek hızlı WAN ve 10GbE LAN bağlantı noktasına sahip bir Wi-Fi 6 yönlendirici arayan kullancılar için iyi bir seçim olacaktır.

Armor G5’in kurulumu ve yönetimi çok kolay. Ayrıca yaptığım testlerde iyi verim de sağladı. Tasarım olarak da oraya buraya takılmayan şık sade bir tasarıma sahip. Kısacası bir yönlendiricide istediğim her şey Armor G5’de mevcut. Bir de beyaz renk seçeneği olsaydı işte o zaman gelecekten gelmiş gibi duran harika bir yönlendirici olacaktı 🙂