8.5
Puan

Artılar

 • Orjinal oyunlara sadık
 • Nostaljik eğlence
 • Günümüze uyumluluk

Eksiler

Satın Alınabilirlik
9.0

Özet

Teenage Mutant Ninja Turtles'ın büyük bir hayranı olarak 13 oyundan oluşan bu harika koleksiyon Türkiye'ye özel 61 liralık fiyatıyla kesinlikle alınması gereken bir paket. Böyle bir koleksiyonun kütüphanemde olmasından dolayı çok mutlu olduğumu söylemeliyim.

Pizza sever Ninja Kaplumbağalar, The Cowabunga Collection adıyla genç oyun severlerle Konami sayesinde tekrar buluşuyor.

Teenage Mutant Ninja Turtles (bundan sonra TMNT diyeceğim), çizgi romanları ve çizgi filmiyle bir 80-90’lı yıllarda büyük küçük herkesin gönlünü kazanmıştı. O dönemlerde oyun yapımcıları şimdiki gibi bu cevheri pas geçmemiş ve bir dizi yandan kaymalı (side-scrolling) oyunlar yapmıştı.

Konami bu oyunları yeni nesil oyun severlerle tekrar buluşturmak için 13 oyundan oluşan bu harika kolleksiyonu çıkardı. Oyunların, arcade, SNES, NES, Sega Genesis ve Game Boy gibi çeşitli platformlardan geldiğini de belirtmekte fayda var.

Bu koleksiyonun içerisinde sadece oyunlar da bulunmuyor. TMNT hayranları için koleksiyon içerisinde geliştirme dökümanları, harika eskizler ve birbirinden harika konsept görseller mevcut. Bende bu nostalji kokan pakete bakarak eski günleri yad etmek istedim.

Çocukluğumu hatırlayabildiğim kadarıyla TMNT hayranıyım. Çizgi romanlarına denk gelmemiş olsam da çizgi filmin neredeyse her bölümünü izlediğimi söyleyebilirim. TMNT oyuncaklarım bile vardı. Hatta Leonardo, Donatello, Raphael ve Michaelangelo’nun pizzayı bu kadar çok sevmemin bir parçası olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden Teenage Mutant Ninja Turtles: The Cowabunga Collection’a sahip olmak yada oynamak benim için bir oyundan çok daha fazlasını barındırıyor.

Bu koleksiyonda yukarıda yazdığım gibi 13 tane TMNT oyunu bulunuyor (Koleksiyon içeriğine aşağıdan ulaşabilirsiniz). Bu oyunlar Arcade makinaları, SNES, NES, Sega Genesis, Game Boy gibi platformlar için yapılmış oyunlar. Bu koleksiyon çok fazla oyun içerdiği için hepsini ayrı ayrı inceleyip sizlere yazmam uzun süreceğinden aradan seçtiğim birkaç oyuna göz attım. Oyunları teker teker incelemek yerine bu yazıda genel bakış ve gerektiğinde kişisel görüşmerimi paylaşmak niyetindeyim.

Oynadığım bütün oyunlarda saniyeler içinde aksiyon, harika yana kaydırma deneyimi ve yoğun platform öğeleri ile dolu eğlenceli zaman geçirdiğimi söyleyebilirim. Platform oyunlarını genel anlamda seven biriyim. Hatta zaman zaman açıp hala severek oynadığım Pixel Art yandan kaydırmalı oyunlar da mevcut. Bu yüzden bu oyunların alışma süreci benim için çok kısa sürdü.

Teenage Mutant Ninja Turtles: The Cowabunga Collection’ın en iyi yanlarından biri, her biri farklı oyun öğelerinin üzerinde tanınabilir karakterler içeren ve çeşitli hikayeler barındıran oyunlar içermesi. Her bir oyunun Leonardo, Donatello, Raphael ve Michaelangelo’yu içerdiğini söylemeye gerek yok. Ayrıca her oyun, maceraya kiminle gitmek istediğinizi seçtiriyor. Her karakter bildiğiniz gibi farklı silah kullanıyor. Bu da oyundaki deneyiminizi etkileyebiliyor. Teenage Mutant Ninja Turtles gibi bazı oyunlar dört karakterin hepsini oynamanıza izin veriyor. Her bir karakter yenilgiye uğrayana kadar oyun devam ediyor. Elinizde seçebileceğiniz karakter kalmayınca da oyun bitiyor.

Doğal olarak, her oyun sizi bir sürü düşmanla karşı karşıya bırakıyor. Bu düşmanlar o kadar çok ki sanki sonu yokmuş gibi geliyorlar. Ardından bölüm sonuna yaklaşırken bazı zorlu mini bosslarla karşılayorsunuz. Aslında bütün bunlara bakınca paket içerisindeki oyunların tipik bir yandan kaymalı platform oyunları olduklarını görürsünüz.

Eğer hardcore bir platform oyunucusu değilseniz bu oyunları oynamak için çekinmenize gerek yok. Çünkü her biri, başında harika vakit geçireceğiniz nostaljik eğlenceler. Hatta benim gibi çocukluğunda jetonsuzluktan çok ilerleyemediğiniz TMNT oyunlarından biri bu paketin içerisinde de olabilir. İşte size bu oyunla sınırsız süreyle yüzleşme zamanı.

Oyunlar kontrolcü açısından hiç bir sorun yaratmadan eşleniyor. Ben Xbox One kontrolcüsü ile oyunları sorunsuz, basit ve duyarlı bir şekilde bağlayıp oynadım. Hatta bir hafta sonu öğleden sonra uyandıktan sonra biraz abur çuburla bu oyunların başına oturmak beni çocukluğuma götürdü diyebilirim.

Sonuç olarak Teenage Mutant Ninja Turtles: The Cowabunga Collection, her biri, çoğumuzun 1990’ların platform oyunlarını neden sevdiğini mükemmel bir şekilde hatırlatan 13 nostalji uyandıran oyun içeriyor. Oyunlar eski orijinal oyunlara sadık kalınarak uyarlanmış. Sadece TMNT hayranları için değil, yandan kaydırma, aksiyon, platform oluşturma, dövüş ve oyun içeren bir dizi eski tarz oyun isteyen herkesin sahip olması gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum. Konami’nin bu atılımı gerçekten beni çok memnum ettim. Umarım böyle aksiyonları tekrar tekrar uygular. Bu nostaljik koleksiyon oynamasanız bile Steam’de sadece 61 liraya alıp kütüphanenizde saklamanızı öneririm. 

Teenage Mutant Ninja Turtles: The Cowabunga Collection içeriği

 • Teenage Mutant Ninja Turtles (Arcade)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles in Time (Arcade)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles (NES)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Arcade Game (NES)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles III: The Manhattan Project (NES)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles: Tournament Fighters (NES)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles IV: Turtles in Time (Super Nintendo)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles: Tournament Fighters (Super Nintendo)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles: The Hyperstone Heist (Sega Genesis)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles: Tournament Fighters (Sega Genesis)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles: Fall of The Foot Clan (Game Boy)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles II: Back From The Sewers (Game Boy)
 • Teenage Mutant Ninja Turtles III: Radical Rescue (Game Boy)