8.0
Puan

Artılar

 • Sevdiğimiz CoH deneyimi
 • İyi Grafikler
 • Detaylı haritalar
 • Harika çatışma deneyimi

Eksiler

 • Sıra tabanlı harita hataları
 • Yapay zeka gelişmeli
Satın Alınabilirlik
8.5

Özet

Beklediğim CoH deneyimi eklenen yeniliklerle gelmesi mutlu etti. Afrika ıssızlığı ve İtalya sokak atmosferi çok iyi tasarlanmış. Yalnız gelen yeniliklerden olan sıra tabanlı haritadaki hataların bir an önce düzeltilmesi iyi olacaktır. Oyun genelinin harikalığı dışında eklenen Türkçe arayüz/altyazı desteği de Türk oyuncular için ekstra bir özellik oldu.

Uzun süredir beklenen İkinci Dünya Savaşı konulu gerçek zamanlı taktiksel strateji oyunu Company of Heroes 3 yepyeni özellikleri ve Türkçe arayüz/altyazı desteğiyle oyuncuların beğenisine sunuldu.

Company of Heroes ilk kez çıkışını yaptığı 2006 yılında gerçek zamanlı strateji(RTS) oyunlarına farklı bir bakış getirerek, oyunculara RTS oyunlarının birinci bakış nişancı(FPS) oyunları gibi kaliteli grafiklere sahip olabileceğini gösterdi. Eski koyu bir Sudden Strike oyuncusu olarak Company of Heroes oyununa hemen uyum sağlayıp uzunca yıllar oynadığım gibi her Company of Heroes oyununu ve ek paketini heyecanla bekledim. Company of Heroes 3(bundan sonra CoH 3 diyeceğim) bana göre çoktan çıkmış olması gereken gecikmiş bir oyun oldu. CoH 3’ün gecikme sebebi yapımcı Relic’in geçtiğimiz yıllarda Age of Empires 4 üzerinde de çalışıyor olması olabilir. Fakat yine de CoH 3 bence yıllar önce çıkması gerekiyordu. Geçen bunca yıldan sonra her oyuncu gibi benim de CoH 3’ten beklentim çok arttı. Acaba bu beklentilerimi CoH 3 karşıladı mı? Oyunun tek kişilik moduyla ilgili tüm inceleme detayları yazının devamında…

Company of Heroes 1 ve ek paketler iyi oyun olmalarına rağmen Company of Heroes 2 beni benden alan harika bir oyundu. Özellikle hikaye bölümü bir an önce bitmesin diye ağır ağır ve en az birlik kayıplarıyla bölümleri geçmeye çalıştığım zamanların dün gibi hatırlıyorum. Özellikle Sovyet hikaye bölümlerindeki karlı hava ve atmosfere bayılmıştım.

CoH oyunlarının çok oyunculu modu fazlasıyla oynansa da ben her zaman tek kişilik kampanya bölümleri için CoH oyunlarını beklerdim. CoH 3 için de aynısı oldu. Özellikle tanıtımlarda gördüğümüz yeni gelen Total War vari tur tabanlı strateji haritasından orduları hareket ettiriyor olmak ya da yeni stratejiler belirlemek beni çok daha fazla heyecanlandırdı. Aslında buna benzer bir sistemi daha önce CoH’un ikinci oyununun Ardennes Assault ek paketinde görmüştük. Ardennes Assault’ta çok basit ve yüzeysel olan bu harita yine de bana eğlenceli gelmişti. CoH 3’ün haritası çok daha detaylı ve özenli olduğu için heyecanım artarak devam etti.

Company of Heroes 3 oynanış

CoH 3 strateji haritası Total War benzeri bir harita diyebilirim. Bu harita üzerinde detaylı yapılmış şehirler, yollar, köprüler, yeryüzü şekilleri dışında sizin, düşmanın ve yerel halkın birlikleri de yerleştirilmiş. Siz de bu harita üzerinde birliklerinizi hareket ettirebileceğiniz gibi, destek olması amacıyla gemi ve uçaklarınıza çeşitli komutlar verebiliyorsunuz. Mesela kıyı şehirlerinden birine birliklerinizle girmeden önce gemi ile topa tutup oradaki düşman birliklerini gücünü azaltabilirsiniz. Ya da düşman kaçarken yıktığı bir köprüyü mühendislerinizle yeniden inşa edebilirsiniz.

Pratikte ve anlatımda bu sıra tabanlı harita harika. Özellikle Total War oyunlarında çok zaman harcamışsanız bayılacağınız bir sistem. Ama nedendir bilinmez oyun yapımcıları bu stratejik haritaya yeterince özeni göstermemiş. Mesela hata çok ve bazı özellikler çalışmayabiliyor(Yamalarla düzeltileceğine eminim). Ya da düşmanlarınız harita üzerinde çok pasif. Sizi zorlamak adına iyi stratejik hamleler yapmıyor. Bunun sebebi tarihte Sicilya çıkartması ile Nazi’lerin ve İtalyan’ların sürekli çekilmesi olabilir. Fakat buna rağmen strateji haritasında daha aktif ve zorlayıcı düşmanlar olmasını isterdim. Oyun içerisinde çıkartmayı yöneten komutan rolünde olsak da yoğun düşünüp büyük stratejiler kurmamıza gerek kalmıyor.

Bu arada CoH 3 içerisinde iki farklı tek kişilik savaş hikayesi mevcut.  Bunlardan biri uzun olan İtalya yarımada işgal senaryosu. Bu senaryo benim oyunun detaylı anlatacağım asıl senaryo kısmı olacak. Bahsettiğim sıra tabanlı haritada ilerlediğimiz, şehir, kasaba, liman ve havaalanı gibi yerleri ele geçirdiğimiz ve sonrasında yaptığımız ek görevlerle ekstra bonus aldığımız kısım İtalyan haritası senaryosu olacak. Mesela bu senaryoda girdiğiniz bir şehirdeki toplama kampı esirlerini serbest bırakmaya çalışmak ya da yalnız kalmış bir birliğe saldıran düşman birliklerini savuşturmak ya da harita da bir anda hasarlı düşman zırhlılarından oluşan bir yığına denk gelmek gibi kısımların oynaması oldukça eğlenceli ve ilginç. Tabi ki bütün bunları tur tabanlı harita ve geleneksel RTS haritası üzerinde birleşmiş olarak oynamak çok daha eğlenceli.

Oyundaki diğer bir hikaye senaryosu Almanların büyük üstünlük kurduğu 1941-1942 yıllarından Rommel’in Afrikakorps’unu yani Alman Afrika Kolordusu’ nu yönettiğiniz Kuzey Afrika savaşları. Bu senaryo önceki CoH oyunlarındaki gibi hikaye girişinden sonra başlıyor. İlerledikçe de hikayeyle ilgili görseller ekrana geliyor. Bu görevler serisi İtalya senaryosundan çok daha kısa sürüyor. İtalya senaryosu 20-25 saat sürerken Kuzey Afrika bölümleri 7-8 saatte bitiyor.

Oyun içerisinde bulunan hataları(yamalar ile düzelecektir) ve oyunun tur tabanlı harita kolaylığını görmezden gelirsek hem Kuzey Afrika hem de İtalya’daki görev tasarımları ve harita yeniliği mükemmel. Özellikle RTS oynanış kısmında birimleriniz haritada bulunan daha çok noktayı kullanıyor, kutuların üzerine çıkıyor ya da siper arkalarına saklanıyor. Emir verdiğinizde de siperlerin ve kutuların üzerinden atlayıp düşmana saldırıyor.

Kuzey Afrika’nın ıssızlığı ve İtalyan şehirlerinin sokakları çok iyi tasarlanmış. Sokak savaşları size temkinli olmayı çok iyi öğretiyor. Artık güçlü birliklerinizde bulunan havan topu, el bombası, sis bombası gibi silahlarla evlere gizlenmiş düşmanları çıkartmaya çalışmanın dışında ön kapıda beklerken arka kapıdan baskın yapan askerlerinizin düşmanı sıkıştırması gibi birçok taktik ve strateji yapmak mümkün. Bunları yaparken düşman birliklerinin yapay zekalarının çok daha iyi olmasını beklerdim. Fakat yine de oyun size uzun süre eğlenceli zaman geçirmenize imkan tanıyor. Grafikler ve efektler her CoH oyunu gibi yine iyi, yine zevk veriyor fakat harika değil.

Company of Heroes 3 alınır mı?

“Evet alınır” Company of Heroes oyunları her zaman satın alma listemde yer alan oyunlardan oldu. Özellikle Company of Heroes 3’ün Türkçe olarak çıkması oyunu oynamasam bile devamının gelmesi açısından satın almamı gerektiren bir şey olarak gördüm. Yıllardır aynı desteği Türkçe olarak çıkan her oyuna yapmaya çalışıyorum. Tabi bu benim kendimce yapımcı firmaya oyununda Türkçe diline de yer verdiği için yaptığım küçük bir destek.

Company of Heroes 3, benim gibi RTS oyunlarını seven oyuncular için kalmış son cevherlerden biri. Artık kaliteli RTS bulmak çok fazla zorlaştı. CoH 3’te geçmişten gelen kalitesini korumayı bilerek, yeni şeyler deneme cesaretini göstermesi hoşuma gitti(Tur tabanlı haritadan bahsediyorum). Geçmişte tutmuş oyun formüllerini tekrar tekrar bize sunmaya çalışmadıkları için buradan Sega ve Relic’e teşekkürlerimi iletiyorum.

CoH 3, ufak tefek hatalarını kısa zamanda çözerse son birkaç yıldır çıkmış en iyi İkinci Dünya Savaşı temalı RTS oyunu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. RTS haritasında birlikleri kontrol etmek, sokak çatışmalarına girmek, düşmanların saklandığı binaları bombalayıp onları ortaya çıkarmak, tank savaşları yapmak, tam yenilecekken gelen destek sayesinde çatışmayı lehinize çevirmek ve bunun gibi birçok görsel ve taktiksel yeniliklerle geçmiş iki CoH oyunu gibi CoH 3’te yine benim gönlümü kazandı. Geçmişte CoH oyunlarını sevmişseniz sizin de rahatlıkla bu oyunu da seveceğinizi düşünüyorum. Eğer RTS oyunlarıyla aranız yoksa en azından indirim dönemlerinde CoH 3’e bir şans vermenizi tavsiye ederim.

Company of Heroes 3 fiyat

 • Company of Heroes 3 Standart Edition – 799.00TL
 • Company of Heroes 3 Digital Premium Edition – 1099.00TL

Company of Heroes 3 sistem gereksinimleri

Company of Heroes 3 minimum sistem gereksinimi

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • İşlemci: Intel i5 6.nesil veya AMD Ryzen 4 çekirdekli masaüstü işlemcisi veya eşdeğer CPU
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 950, AMD Radeon R9 370, veya eşdeğer GPU
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 40 GB kullanılabilir alan

Company of Heroes 3 önerilen sistem gereksinimi

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit
 • İşlemci: Intel i7 8.nesil veya AMD Ryzen 8 çekirdekli masaüstü işlemcisi veya eşdeğer CPU
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1660, AMD Radeon RX 5600 veya eşdeğer GPU
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 40 GB kullanılabilir alan