7.5
Puan

Artılar

  • Rahat tasarım
  • Birden fazla bağlantı seçeneği
  • 4 aylık pil ömrü

Eksiler

  • Kablosuz alıcı için yuva yok
  • Ağır ve büyük yapı
  • USB alıcı için yuva yok
Satın Alınabilirlik
7.5

Özet

Benzersiz ve ergonomik şekliyle MX Vertical, ofis bilgisayarınız için harika bir seçim olabilir. Çünkü ilginç tasarımı bilek ağrılarınıza iyi gelebileceği gibi kullanma konusunda alışmanızda zaman alabilir. Alıştıktan sonra da bırakamayacağız bir fare olacaktır.

Logitech’in büyük, ağır ve tuhaf dikey faresi MX Vertical, bilek sağlığınızı korumak için var.

Logitech’in ilginç tasarımıyla bilek sağlığına dikkat çekmek için geliştirdiği MX Vertical, üstün özellikleri ve kendine özel tasarımıyla kullanıcıların dikkatini çekiyor. Biz de yazımızda bu ilginç tasarımlı fare gerçekten kullanışlı mı ve bilek sağlığını koruyor mu sorularını cevabını testlerimizle öğrenip sizlerle paylaşıyoruz.

Logitech MX Vertical tasarım

Logitech MX Vertical, ergonomik tasarımı ile dikkat çeken bir kablosuz fare. Bileğinizi doğal bir pozisyonda tutarak kas hareketlerini %10 azaltabilecek 57 derecelik eğime sahip. Başparmak çentikleri ve kaymaz avuç içi temas yeri ile rahat bir kullanım sunuyor.

MX Vertical, 6 adet düğme ve özelleştirilebilir ayarlarla birlikte geliyor. Sol, sağ düğmeler ve tıklanabilir kaydırma tekerleği ile kolay kullanım sağlıyor. Ayrıca başparmak çentikleri üzerindeki 2 özelleştirilebilir düğme ve üst kısmındaki 1 özelleştirilebilir düğme ile daha fazla kontrol sağlayabilirsiniz.

Logitech MX Vertical, 3 cihaza kadar bağlanabiliyor ve alt taraftaki bir düğme ile arasında geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca, Logitech Options+ yazılımı ile profil değiştirebilirsiniz.

Fareyi şarj etmek için bir USB-C bağlantı noktası bulunuyor ve kablosuz bağlantı 10 metreye kadar çalışıyor. USB-C kablosu, Bluetooth veya USB dongle ile bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Ancak, USB dongle oldukça küçük. Maalesef fare üzerinde saklamak için bir bölme bulunmuyor. Bu nedenle, kaybetmemek için dikkatli olmanız gerekiyor.

Logitech MX Vertical, ergonomik tasarımı ve özellikleri ile herkesin beğenisini kazanıyor. Kablosuz ve özelleştirilebilir yapısıyla, günlük kullanım için mükemmel bir fare seçeneği olabilir.

Logitech MX Vertical’a özel yetenekler

Logitech MX Vertical fare, bileğinizi tamamen yatay ve dikey bir konum arasında konumlandırarak, özellikle ön kol ve bilek baskısını azaltmak için tasarlanmıştır. MX Vertical dört aylık pil ömrüne sahip ve bir dakikalık şarjla üç saatlik kullanım sağlayabilen hızlı şarj özelliğiyle dikkat çekmektedir. Ayrıca pili tamamen şarj olması için sadece birkaç saatlik süre gerekiyor.

Bu faredeki en dikkat çekici özelliklerden biri, tamamen özelleştirilebilir olmasıdır. Her düğme, kaydırma hızı ve işaretçi hızı tercihinize göre özelleştirilebiliyor. Kaydırma yönü de isteğinize göre değiştirilebiliyor. Logitech Options+ yazılımı, farklı uygulamalar için düğmeleri özelleştirmenize olanak tanıyor. Örneğin, sık internet kullanıcısıysanız bir düğmeyi yeni bir Chrome penceresi açmak için atayabilirsiniz. Ayrıca, Microsoft Word veya Excel gibi yazılımlar için düğmeleri özelleştirebilirsiniz, böylece yakınlaştırma yapmak veya kopyalama yapıştırma gibi işlemler daha hızlı ve klavye kullanımı gerektirmeyektir.

Genel olarak, Logitech MX Vertical, ön kol ve bilek ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilen son derece özelleştirilebilir ve ergonomik bir fare olarak öne çıkıyor. Uzun pil ömrü ve hızlı şarj özellikleri, yoğun çalışma temposu olan profesyoneller için verimli bir seçim yapmalarını sağlıyor.

Logitech MX Vertical performansı

Logitech’nin MX Vertical mouse’unun ana özelliği ergonomik tasarımı. Bu nedenle, gerçekten bilek gerilimini hafifletip rahat hissettirip hissettirmeyeceğini düşünmek önemli. Pratikte, dikey açının ağrıyı hafifletip hafifletmeyeceği, fareyi nasıl kullandığınıza ve bileğinizi nasıl konumlandırdığınıza bağlı olacaktır. MX Vertical muhtemelen kronik ağrıları çözmeyecek, ancak biraz daha rahat bir duruş sağlayabiliyor.

Öte yandan dikey tasarım fareyi kullanırken bileğinizin iç kısmını masanıza dayayamayacağınız anlamına geliyor. Aslında bu düzeni daha az rahat bulabilirsiniz. Sonuç olarak, bu kişisel bir tercih ve biraz deneme yanılma gerektirebilir.

Uygulamanıza bağlı olarak düğmeleri özelleştirebilme özelliği, iş akışını ve üretkenliği artırabilecek faydalı bir özellik. Bu özellik, Adobe Premiere veya Final Cut Pro gibi yazılımlarla çalışan özel kullanıcılara daha uygun olabiliyor. Bununla birlikte, bu düğmeler profesyonel olmayan daha az kullanıcıların bile daha verimli olmalarına yardımcı olabiliyor.

Tüm tercihlerinizi ayarlamak ve Logitech Options+’yı nasıl kullanacağınızı öğrenmek bir dakikadan biraz fazla sürebiliyor. Ancak yazılımı indirdikten ve ayarları yaptıktan sonra, kullanması sezgisel bir şekilde gayet kolaylaşıyor. Ayrıca fareyi çalıştırmak için Logitech yazılımını indirmenize gerek yok. Ancak bunu yapmak farede kaydırma işlevini, en hızlı hızda ayarlandığında bile daha önce incelediğimiz Logitech MX Master 3 ile karşılaştırıldığında oldukça yavaş kalıyor.

Logitech MX Vertical’in avantajlarından biri neredeyse her yüzeyde iyi çalışması. Örneğin mermer bir masada, hafifçe eğri bir yüzeydeki kabartmalarla birlikte ve dokulu bir yemek matı üzerinde denedim ve hepsinde sorunsuz çalışıyor.

Bir bilgisayardan diğerine fare imlecini “kaydırmak” için kullanılan Flow özelliği, aynı anda birden fazla bilgisayar kullanan insanlar için harika bir araç olabiliyor. Logitech Flow’un ne olduğunu MX Master 3 incelememizde ayrı bir başlıkta anlatmıştım. Kısaca anlatmak gerekirse iki bilgisayar üzerinde sanki tek bilgisayarmış gibi dosya ve fare paylaşımı sistemi. Bence harika bir özellik.

MX Vertical, bazı kullanıcılar için rahat bir tasarım sunan ve bazı bilek gerilimlerini hafifletebilen benzersiz bir fare seçeneği. Ancak, bu ilginç ergonomik tasarım herkes için uygun olmayabilir ve alışmak biraz zaman alabilir. Özelleştirilebilir düğmelerin çeşitliliği, özellikle uzman kullanıcılar için üretkenliği artırabilecek bir seçenek olarak öne çıkıyor. Logitech Options+ yazılımını kullanmayı ilk kurulumda öğrendikten sonra gerisi sezgisel bir kullanıma dönüşüyor. Fare neredeyse her yüzeyde iyi çalışıyor ve hassas bir işaretçisi olmasına rağmen kaydırma işlevi MX Master 3’e kıyasla daha yavaş kalıyor.

Sonuç olarak…

Eğer iş için çok fazla fare kullanıyor ve elinizde, kolunuzda veya bileğinizde ağrı yaşıyorsanız, MX Vertical daha rahat bir seçenek olabilir. Bu fareyi kullanırken kolumuzda daha rahat hissettiğimizi söyleyebiliriz, ancak tıklama sırasında imlecin hareket etmesini önlemek için daha sert kavramamız gerektiğinde bu geçerli değil. Bizim görüşümüze göre MX Vertical en üst düzeyde ergonomik bir fare.

Ancak hacmi, sık sık hareket halinde olan çalışanlar için en iyi seçenek olmayacaktır. Fiyatı ve zorlu tıklaması, daha hassas farelerle rekabet etmesine yardımcı olmuyor. Özellikle oyuncular bu farenin kullanımından tamamen kaçınabilirler.

MX Vertical için kitlenizi sınırlayan birkaç yönü eleştirirken, bir yandan da güvenilir bir fare olarak niş bir ihtiyacı başarıyla karşılamaktadır. Ergonomik tasarımın hacme ve tıklama sorunlarına değdiğini düşünüyorsanız, MX Master 3 size önerebileceğimiz başka bir iş faresi olacaktır.

Logitech MX Vertical, ergonomik tasarımıyla öne çıkan bir fare. Ancak hacmi ve zorlu tıklaması nedeniyle herkes için uygun olmayabilir. Özellikle oyuncular ve sık sık hareket halinde olan çalışanlar için daha iyi seçenekler mevcut. Ancak bilek sağlığınızı düşünüyorsanız ve ergonomik bir fare arıyorsanız, MX Vertical iyi bir tercih olabilir.

Logitech MX Vertical fiyat

Logitech MX Vertical 1599 fiyatıyla ülkemizde satılmaktadır.