8.5
Puan

Artılar

 • Harika grafikler
 • Çok iyi atmosfer
 • Merak uyandıran açık dünya
 • Eğlenceli NPC'ler

Eksiler

 • Teknik sorunlar
 • Düşman çeşitliği az
 • Ülkemize göre fiyatı yüksek
Satın Alınabilirlik
8.0

Özet

Neredeyse her açıdan Hogwarts Legacy, her zaman oynamak istenilen Harry Potter RPG deneyimini sunuyor. Açık dünya macerası, unutulmaz yeni karakterleri, zorlu ve nüanslı dövüşü ile büyücülük dünyasının tüm heyecanını ve harikasını yakalıyor. Kesinlikle teknik sorunlar(yamalarla çözülecektir), cansız bir ana hikaye ve bazı zayıf düşman çeşitliliği oyunun eksi yanları olsa da Hogwarts Legacy daha iyisi yapılana kadar tüm zamanların en iyi Harry Potter oyunu sayılabilir.

Her açıdan tam bir Harry Potter RPG’si olan Hogwarts Legacy çıktığı gibi büyük beğeni topladı. Harry Potter filmlerini sevmeyen biri olarak bu evrene sahip Hogwarts Legacy’nin nasıl bir oyun olduğuna bakıyorum?

Harry Potter’ın ilk filmi sinemaya geldiğinde lise öğrencisiydim. Harry Potter filmlerini de 6-10 yaş çocuk filmi olduğunu düşündüğümden dolayı izlemedim. Yıllar geçtikçe yüksek öğrenimimi sinema üzerine yapmış olmamdan kaynaklı serinin bütün filmlerini izlemek zorunda kaldım. “Neden şimdiye kadar Harry Potter filmlerini izlememişim” demedim çünkü filmleri sevmedim ve beğenmedim. Çok para harcanmış, teknik açıdan kaliteli bir film iyi olacak diye bir kural yok sonuçta. Filmin iyi olması, senaryodan oyunculuklara kadar bir sürü derin kriterlere bağlı. Aslında aynı şey bilgisayar oyunları için de geçerli. Hogwarts Legacy teknik açıdan gerçekten çok kaliteli duruyor. Özellikle oynanış videoları ve tanıtımları çıktıkça ben bu oyuna mutlaka bakmalıyım dedim. Harry Potter filmlerini sevmemiş biri olarak bakalım Hogwarts Legacy oyun olarak nasıl olmuş?

Harry Potter filmleri çok fazla izlenmesinden kaynaklı mükemmel bir Harry Potter oyunu bende herkes gibi bekliyordum. Geçmişte bazı saygın LEGO Harry Potter oyunları, yetersiz bir EA Sports Quidditch oyunu geldi ve hatta hararetli bir kabus olan Harry Potter Kinect faciası bile çıktı. Ancak bunların hiçbiri, Harry Potter gizli dünyasının kapısını açan, Hogwarts’a kabul mektubu alma fantezisini gerçekleştirmeye yaklaşamadı.

Harry Potter hayranlarına söylemeliyim ki oyun dünyası Hogwarts Legacy ile sonunda bu sihrin bir kısmını yakalayan bir Harry Potter oyununa sahip. Açık dünya haritası kesinlikle Hogwarts Okulu havasını yakalıyor. Hayret verici derecede iyi büyü yapma savaşına sahip, içinde yaşayan karakterler büyüleyici, unutulmaz ve düzinelerce saatinizi emmek için sayısız eğlenceyle olumlu bir şekilde dolu. Dünyanın en etkileyici teknik başarısı olmayabilir ve hatta düşman çeşitliliği eksikliği de olabilir ancak Hogwarts Legacy, Harry Potter oyunları arasında daha iyisi çıkana kadar en mükemmeli diyebilirim.

Oyun derslere katılmaktan büyülü bir sopayla dev örümceklerle savaşmaya ve bir hipogrif üzerinde uçmaya kadar her şeyi yapmak için bir cadı veya büyücü olarak (açıklanmayan nedenlerle) Hogwarts’a gelmenizle başlıyor.

Giriş kısmında bir karakter yaratıcısı, ideal cadınızı veya büyücünüzü yaratmanız için birçok seçenek sunuyor. Hatta Harry Potter hayran sayfasına üye olursanız orda da karakterinizi oluşturmak için ilginç oyun benzeri anketler mevcut(Asıl oyuna etkisi olmasa da eğlenceli). Karakterinizi yaratır yaratmaz büyücülük dünyası ile kötü bir goblin arasındaki bir çatışmayla oyun başlıyor. Daha sonrada çok geçmeden, ekstra harika şeyler yapmanıza izin veren bazı acayip, süper güçlü büyülü yetenekleriniz olduğunu keşfetmeye başlıyorsunuz.

Tuhaf karakterlerle tanışın!

Oyundaki çoğu karakter kampüste sizinle arkadaş olacak, belirli görevlerde size eşlik edecek ve sihirli bir kişilik olarak yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olaca. Hogwarts Legacy kendini beğenmiş ve ahlaki açıdan yumuşak başlı Slytherin Sebastian ya da zeki ve soğukkanlı Gryffindor Natsai gibi çoğu akılda kalıcı ve hemen seveceğiniz NPC’lerle dolu. Bu karakterler de oyunda kalma zamanınızı çok daha keyifli hale getiriyor.

Hogwarts Legacy dünyası tam bir Harry Potter evreni sunuyor.

Harry Potter hayranı olan oyuncuların bir Harry Potter oyununda istediği neredeyse her şey ve daha fazlası Hogwarts Legacy’de mevcut olduğunu düşünüyorum. Oyunda sık sık kendinizi Hogwarts’ın taş döşeli salonlarını ve gizli geçitlerini keşfederken, Yasak Orman’da bir süpürge üzerinde uçarken ve yalnızca Lumos büyünüzün parıltısıyla aydınlatılan karanlık mağaraları keşfederken bulacaksınız. Her ne kadar oyunda filmden tanıdığımız birçok karakter olmasa da sonuçta oyun filmden yıllar öncesini anlatıyor. Fakat mekanları dolaşırken Harry Potter filmlerinden tanıdığınız bir sürü mekan göreceksiniz.

Eğlenceli dövüşler oyuncuları bekliyor!

Eğer Harry Potter filmlerinde dikkat ettiyseniz asa ile yapılan dövüşler son derece sıkıcıydı. Oyunda da dövüşler böyle sıkıcı olacak diye beklentim hep oldu. Ama neyseki Hogwarts Legacy yapımcıları bu sıkıcılığı oyuna yansıtmamış. Oyundaki dövüşler tatlı zorlu ve son derece büyüleyici. Oyunda bir çubuktan ışık topları fırlatmaktan çok daha fazlası mevcut. Örneğin, Accio ile düşmanları kendinize doğru çekebilir, yakın mesafedeki Incendio ile onları ateşe verebilir, ardından patlayıcı Bombarda büyüsü ile onları havaya uçurabilirsiniz. Rakiplerinizi tam bir aptal gibi göstermek için yetenekleri bir araya getirmek eğlenceli. Ben bunu biraz Just Cause 4’e benzettim. Hani orda da kancanız vardır ya, özünde normal kancadır ama siz bazı kombinasyonlar ve yaratıcılıkla düşmanlarınızı eğlenceli şekilde safdışı edersiniz. İşte Hogwarts Legacy’de de o şekilde büyülerle yapacağınız farklı kombinasyonlar dövüş sistemini sıkıcılıktan eğlenceliye dönüştürüyor.

Becerilerinizi geliştirmek ve hangi büyülerin sizin için en iyi sonucu verdiğini bulmak, deneyler ve ara sıra sakatlamalarla dolu gerçekten eğlenceli bir süreç. Ayrıca birçok düşmanın yalnızca belirli bir türdeki büyülerle kırılabilen renk kodlu kalkanları olduğundan, taktiklerinizi düzenli olarak değiştirmek zorunda kalacaksınız. Örneğin, kırmızı kalkanlı düşmanlar, siz onlara ateşe dayalı bir büyü ile vurana kadar hasar görmeyecek, yani ateş büyülerinden birkaçını elinizin altında bulundurmanız gerekecek.

Oyundaki zamanınızın büyük bir kısmını karanlık büyücüler, örümcekler ve goblinlerle savaşarak geçirdiğiniz için benzer düşmanları çokça göreceksiniz. Arada bir tekrarlanan trol veya alelade büyülü zırh takımını da ortaya çıkar. Bu aynı tip düşmanlardan bazen sıkılabilirsiniz. Maalesef Hogwarts Legacy dünyasında düşman çeşitliliği zayıf.

Ana hikaye tadında bitiyor.

Hogwarts Legacy’nin ana hikayesi tahminen 13-15 saatte bitiyor. Bazı oyuncular bu süreyi kısa bulsa da bence tadında bir süre. Çünkü oyunlardaki ana hikaye süresi arttıkça bazen sıkıcı ve saçmalayıcı olabiliyorlar. O yüzden oyunun yapımcıları hikayeyi tadında bırakıyor. Tabi keşfetme ruhuna sahipseniz oyun dünyasını yavaş yavaş keşfederek bu süreyi 30-35 saate uzatabilirsiniz.

Oyunda ana hikaye dışında 100’den fazla yan göreve bulunuyor. Bu görevlerin tümü eşit derecede eğlenceli değil. Bazıları ‘buraya gidin ve bu şeyi öldürün/toplayın’ görevleri. Bu da biraz zaman harcamaktan biraz daha fazlasını yapamıyor. Ancak birçok yan görev, yukarıda belirtiğim ilginç karakterlerden birinin sizden sorunlarını çözmenizi istemesini olacaktır. Mesela bazı yan görevler, sizi yemeye çalışan bitkileri nasıl saksılayacağınızı öğrenmek veya alay konusu olan bir sınıf arkadaşınıza yardım etmek gibi oluyor.

Ayrıca, ister istatistiklerinizi yükseltmek için, isterseniz da bazı donanımlar kazanmak için, havalılığınızı geliştirmek adına kozmetik öğeler için veya hepsinden iyisi: yeni büyüler için yan görevler yapabilir ve bu ödülleri karşılığında alabilirsiniz. Örneğin, bir yan görev size klasik Metroidvania tarzında kapıları açmanıza ve daha önce sizin erişemediğiniz yerlere girmenize izin veren Alohomora büyüsünü verir.

Sonuç olarak;

Neredeyse her açıdan Hogwarts Legacy, her zaman oynama hayali kurulan bir Harry Potter RPG’si diyebilirim. Açık dünya macerası, unutulmaz yeni karakterleri, zorlu ve nüanslı dövüşü ve Hogwarts öğrenci fantezisiyle büyücülük dünyasının tüm heyecanını ve harikasını yakalıyor. Oyun teknik açıdan sorunlar barındırsa da, düşman çeşitliliği zayıf olsa da, kaliteli bir Harry Potter oyunu gelmemesi nedeniyle daha iyisi gelene kadar tüm zamanların en iyi Harry Potter oyunu olduğunu söyleyebilirim. Harry Potter hayranıysanız bu harika tasarlanmış evrende zaman geçirmenizi öneririm.

Hogwarts Legacy fiyatı

Steam ve Epic Games Store

 • Hogwarts Legacy – 699,00 TL
 • Hogwarts Legacy Deluxe Edition – 799,00 TL

Xbox One ve Xbox Series X|S

 • Hogwarts Legacy – 799,00 TL
 • Hogwarts Legacy Deluxe Edition – 1.099,00 TL

PlayStation 4 ve PlayStation 5

 • Hogwarts Legacy – 899 TL (PS5)
 • Hogwarts Legacy – 799 TL (PS4)
 • Hogwarts Legacy Deluxe Edition – 1.099,99 TL (PS4+PS5)

Hogwarts Legacy sistem gereksinimleri

Hogwarts Legacy minimum sistem gereksinimleri

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10
 • İşlemci: Intel Core i5-6600 (3.3Ghz) or AMD Ryzen 5 1400 (3.2Ghz)
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 960 4GB or AMD Radeon RX 470 4GB
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 85 GB kullanılabilir alan
 • İlave Notlar: SSD (Preferred), HDD (destekliyor), 720p/30 fps, Düşük Kalite Ayarları

Hogwarts Legacy önerilen sistem gereksinimleri

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10
 • İşlemci: Intel Core i7-8700 (3.2Ghz) or AMD Ryzen 5 3600 (3.6 Ghz)
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 1080 Ti or AMD Radeon RX 5700 XT or INTEL Arc A770
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 85 GB kullanılabilir alan
 • İlave Notlar: SSD, 1080p/60 fps, Yüksek Kalite Ayarları