Mesajlaşma ve sohbet uygulaması Telegram, sonunda mobil ve masaüstü uygulamalarına görüntülü grup sohbeti özelliğini ekledi. Platformdaki herhangi bir gruptaki sesli sohbetler artık kamera simgesine dokunarak görüntülü görüşmeye dönüştürülebiliyor.

Telegram, sesli aramaya sınırsız sayıda kullanıcının katılabileceğini ancak video grup görüşmelerinin sesli sohbete katılan ilk 30 kişiyle sınırlı olacağını söylüyor. Şirket, duyurusunda bu limiti yakında artırmayı planladığını ve kullanıcılar ayrıca bir video görüşmesi sırasında ekranlarını paylaşabilecekleri belirtiyor.

Telegram CEO’su Pavel Durov Ocak ayında yaptığı açıklamada, WhatsApp’ın yeni gizlilik politikası duyurmasının ardından Telegram’ın 500 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını söylemişti. Yine de Telegram’ın görüntülü grup görüşmelerini tanıtmasındaki gecikmeyle rekabette geride kalıyor. Şubat ayı itibarıyla 2 milyar kullanıcısı olan WhatsApp, 2018 yılında görüntülü grup ve sesli arama özelliğini eklemişti.

Uzun zamandır beklenen görüntülü grup görüşmelerinin yanı sıra Telegram, geliştirilmiş gürültü bastırma ve hareketli arka planlar dahil olmak üzere birkaç yeni özellik daha ekledi. Telegram’ın iOS veya Android uygulamalarındaki kullanıcılar artık birkaç varsayılan seçenek arasından seçim yapabilir veya kendi animasyonlu arka planlarını oluşturabilirler.