Microsoft, uyumluluk konusunda ortaya çıkan bazı karışıklıkların üstesinden gelmeye yardımcı olmak için bilgisayarınızın neden Windows 11’i çalıştıramayacağı hakkında daha fazla bilgi göstermek için PC Health Check(PC Sağlık Kontrolü) uygulamasını güncelledi.

Uygulamayı zaten indirdiyseniz tekrar çalıştırdığınızda otomatik olarak güncellenmesi gerekir. Eğer günceleme yapmadıysa ve henüz indirmediyseniz buradan edinebilirsiniz.

Windows 11’in hangi sistemler üzerinde çalışıp çalışmayacağı konusunda biraz kafa karışıklığı oldu ve aracın önceki sürümü bu karışıklıkları düzeltmeye yardımcı olmadı. Aslında kullanıcılar PC Health Check uygulamasını çalıştırdıkların hiçbir ayrıntı içermeyen bir başarılı/başarısız mesajı gördü. Bu yeni gelen güncellemeyle depolama, güvenli önyükleme uyumluluğu veya işlemcinizle ilgili herhangi bir sorun varsa bilgisayarınızın neden uyumlu olmadığına dair en azından bir ipucu verecek. Şunu belirtmeliyiz ki hala bu uygulama çok detaylı bilgiler vermiyor. Sadece bilgisayarınız üzerindeki hangi bileşenden dolayı Windows 11 desteklenmeyeceği bildiriyor.

Şu an için PC Health Check hala detaylı bilgi vermiyor olsa da Microsoft başarısız mesajları detaylandırmak için uygulama üzerinde hala çalışıyor gibi gözüküyor. Bir süre sonra uygulamanın daha detaylı bilgiler vereceğine inanıyoruz.