Pentagon’un Tanımlanamayan Hava Olayları (UAP’ler, diğer adıyla UFO’lar) hakkındaki raporunun sınıflandırılmamış bir versiyonu Cuma günü ABD Meslis’ine gönderildi. Bu rapor Askeri uçaklar tarafından 140’tan fazla garip manzara vakasının bir sır olarak kaldığını gösteriyor.

Geçen yıl ABD Meclisi, Savunma Bakanlığına Pentagon’un UAP Görev Gücü tarafından kataloglanan UFO’lar hakkındaki bir raporun sınıflandırılmış ve sınıflandırılmamış versiyonlarını paylaşması için altı aylık bir süre vermişti. Görev gücünün varlığı Ağustos 2020’de duyuruldu ve görevi ABD ulusal güvenliğine potansiyel olarak tehdit oluşturabilecek UFO’ları tespit etmek, analiz etmek ve kataloglamak.

Senato komiteleri, raporun gizli versiyonunu 2 Haziran’da aldı. Bu ayın başlarında The New York Times’a, adı açıklanmayan ABD istihbarat yetkililerine atıfta bulunarak yapılan sızıntılar, görev gücünün değerlendirmesinin büyük ölçüde sonuçsuz kaldığını ve gizemli uçakları tanımlayamadığını belirtti.

2020’de ABD donanması tarafından yayınlanan dört farklı görüşün görüntüleri, hap şeklindeki nesnelerin havada bükülüp döndüğünü gösteriyordu. Ayrıca videolar, hükümetin uzaylı UFO’ların kanıtlarına sahip olduğuna dair komplo teorilerini yeniden canlandırdı. Ancak rapordaki Times haberi, istihbarat yetkililerinin bu teoriyi destekleyen hiçbir kanıt bulunmadığını ancak videoları da göz ardı edilemeyeceğini söylüyor. Times ayrıca istihbarat yetkililerinin nesnelerin gizli ABD uçakları olma olasılığını hızla dışladığını da söylüyor.

Raporun tamamını buradan veya aşağıdan okuyabilirsiniz.

prelimary-assessment-uap-20210625