Netflix, The Roald Dahl Story Company ile yazarın kitaplarına dayanan bir animasyon dizileri evreni yaratmak için bir anlaşma imzaladıktan yaklaşık üç yıl sonra, eserleri doğrudan satın aldı.

Netflix, yaklaşan satın alma haberlerinin ilk kez Salı günü Bloomberg tarafından bildirilmesinin ardından anlaşmayı Çarşamba günü resmi hale getirdi. Willy Wonka, BFG, Matilda ve diğer eserlere sahip olmanın tam olarak ne kadara mal olduğu konusunda bir bilgi yok. Ancak 2018’de The Hollywood Reporter, katalogdan 16 başlığın lisanslanmasının Netflix’e 100 milyon dolardan fazlaya mal olduğunu iddia eden kaynaklara atıfta bulunmuştu. Netflix’in bu anlaşması, satın almaların arasında en büyüğü olarak sıralanıyor.

Önceki anlaşmaya göre Taika Waititi, Netflix için Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve devamı Charlie’nin Büyük Cam Asansörü’nü kapsayan Roald Dahl animasyon dizisi projeleri üzerinde çalışıyor. Ayrıca Netflix, Matilda the Musical’ın bir film versiyonu ve bir animasyon dizisi de dahil olmak üzere Matilda’nın iki farklı versiyonuna ek olarak, ayrıca bir BFG çizgi filmi yapmayı planlıyor.

Anlaşmanın duyurulmasından önce Bloomberg, Dahl’ın antisemitik açıklamalarının ve bazen kadın düşmanı hikaye anlatımının gölgesine rağmen gerçekleşeceğini belirtti. Dahl Ailesi ve Roald Dahl Story Company, 2020’deki açıklamalar için bir özür yayınladı ve şunları söyledi: “En iyi ve en kötü zamanında yaptığı gibi, Roald Dahl da bize kelimelerin kalıcı etkisini hatırlatmaya yardımcı olabilir.