Haziran ayında YouTube, picture-in-picture (resim içinde resim) özelliğini iOS’a getireceğini duyurmuştu. Çok talep edilen bu özellik belki de sınırlı bir süre için ve şu anda yalnızca YouTube Premium aboneleri için olsa da nihayet kullanılabilir durumda. Resim içinde resim özelliğini iPhone telefonlarınızda nasıl kullanacağınızı öğrenmek için yazımızın devamını okuyun.

Uzun süredir Android kullanıcıları Youtube’un picture-in-picture özelliğini zaten kullanıyordu. Artık şimdi de iPhone kullanıcıları bu özelliği kullanabilecek. Bu özellik sayesinde telefonunuzdan başka işler yaparken aynı anda küçük ekranda Youtube videonuzu izlemeye devam edebiliyorsunuz.

Youtube Picture-in-Picture ( Resim içinde resim ) Özelliği Nasıl Kullanılır?

  • Bir YouTube Premium abonesiyseniz bir web tarayıcısı açın ve www.youtube.com/new adresine gidin.
  • Açılan sayfada iOS’ta pencere içinde pencere başlığını bulup altındaki Dene linkine tıklayın.
  • Hesabınızda oturum açmanız istenecek. Hesabınızı açtıktan sonra artık bir YouTube videosu izlerken ana sayfa düğmesini kullanarak veya yukarı kaydırarak uygulamadan uzaklaşmanız yeterli; resim içinde resim başlayacak.
  • Resim içinde resim özelliği kullandığınız sırada telefon ekranını kilitlemeniz videoyu duraklatır. Fakat kilit ekranında çıkan medya kontrolleri ile videoyu devam ettirebilirsiniz.

Bazı kullanıcıların bu özelliği iPhone’ların yanı sıra iPad’lerde de çalıştırabildiğini belirtiyor fakat bizim bunu deneme fırsatımız olmadı.

YouTube, özelliğin 31 Ekim’e kadar mevcut olduğunu söylüyor. Yani resim içinde resim özelliğini herkesden önce denemek istiyorsanız acele etmeniz gerekiyor. Deneme süresinden sonra bu özelliğin kesin olarak ne zaman paylaşılacağı konusunda hala bir bilgi verilmedi. Fakat şimdilik deneme sürümünde ve yalnızca Youtube Premium aboneleri kullanabiliyor.