Samsung, Güney Afrika deposundan televizyonlar çalındıktan sonra bu özelliği duyurdu.

Samsung, geçen ay Güney Afrika’da bir protesto ve huzursuzluk dalgası sırasında bir şirket deposundan bir dizi Samsung TV’nin alınmasın ardından yakın zamanda bu TV’lerin uzaktan devre dışı bırakıldığının açıkladı ve bu özelliğe ‘Televizyon Engelleme İşlevi’ adını verdi.

Samsung, teknolojinin tüm Samsung TV ürünlerine önceden yüklenmiş olduğunu ve televizyon setlerinin yalnızca geçerli bir satın alma belgesine sahip hak sahipleri tarafından kullanılmasını sağladığını söylüyor. Bununla birlikte, Samsung’un açıklamasından özelliğin yalnızca büyük ölçekli hırsızlıkla mücadele amaçlı mı yoksa bireysel tüketicilere yardımcı olmak için mi kullanılacağı net değil.

TV Blok İşlevinin çalışması için Samsung’un çalınan birimin seri kodunu bilmesi gerekiyor. Set internete bağlandığında, seri kodunu Samsung sunucularındaki bir listeye göre kontrol ediliyor ve bir eşleşme bulunursa tüm TV işlevlerini devre dışı bırakılıyor.

Güney Afrika’da çalınan TV’leri engellemek muhtemelen nispeten kolaydı. Çünkü Şirketin envanterini takip edeceği Samsung’un kendi deposundan alınmışlardı. Televizyonu çalınan ortalama bir müşterinin seri kodunu şirkete bildirerek uzaktan devre dışı bırakması mümkün olabilir ancak Samsung’un böyle bir hizmet sunup sunmadığı veya sunmayı planladığı net değil. (bu konuyla alakalı haber alırsak bu yazıyı güncelleyeceğiz.)

Ayrıca Güney Afrika’daki müşterilerin TV’lerinden birinin yanlışlıkla bloke edilmesi durumunda, zaservicemanager@samsung.com adresine bir satın alma belgesi göndererek engellemeyi kaldırabileceklerini açıklandı.