XDA Developers tarafından paylaşılan dahili bir belgeye göre Android 12, 4 Ekim’de piyasaya sürülebilir. Google’ın mobil işletim sisteminin bir sonraki sürümü, yeni Material You görsel tasarımına sahip ve Mayıs ayından bu yana herkese açık beta sürümünde.

Bu belge, XDA Developers’a göre, Android’in çeşitli sürümleri için yazılım derlemelerini onaylamayı, ne zaman durduracağını, OEM ortaklarını bilgilendirmek için Google tarafından kullanılıyor. 4 Ekim tarihi, Google’ın belgede Android 12’nin Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) sürümü olarak listelediği tarih. XDA baş editörü Mishaal Rahman, bu AOSP çıkış tarihlerinin genellikle müşteriler için kararlı bir Android 12 sürümünün piyasaya sürülmesiyle aynı güne denk geldiğini belirtiyor. Aşağıdaki belgenin ekran görüntüsünü içeren Rahman’ın tweetini görebilirsiniz:

4 Ekim tarihine güvenmenin kolay bir yolu bulunuyor: Mesela Android 11 ve Android 10’un çıkış tarihlerini belgenin içeriğiyle karşılaştıralım. Android 10’un kararlı sürümü, tıpkı belge listelerinde olduğu gibi 3 Eylül 2019’da beta sürümünden çıktı. 8 Eylül 2020, Google’ın Android 11’in AOSP sürümü olduğunu söylediği gün, aynı zamanda yazılımın halka sunulduğu gündü. Bu belge resmi bir duyuru değil ancak yaptığımız bu karşılaştırma 4 Ekim 2021’in Android 12 çıkış tarihi olarak çok daha olası görünmesini sağlıyor.