Samsung, Pixel telefonlarda Android 12’nin ilk kez resmi olarak kullanıma sunulmasını beklediğimizden sadece birkaç hafta önce yani bugün Galaxy S21 cihazları için genel bir Android 12 beta sürümünü yayınladığını duyurdu.

Beta programı için kayıtlar, bugün yani 14 Eylül’de başladı. Kullanıcıların denemek için Samsung uygulamasına kaydolmaları gerekecek. Şu an için yalnızca ABD’de kullanılabilir. Beta aslında Samsung’un Android sürümü olan One UI 4 için. Çünkü Android 12’deki en büyük değişikliklerden biri farklı görünmesi.

Bir Galaxy S21 telefonunda, Samsung’un Google’ın tasarım dilinin ne kadarını kullanmayı planladığını henüz tam olarak bilmiyoruz. Bir kullanıcı arayüzünün zaten birçok tema seçeneği bulunuyor. Samsung’un One UI 4’teki yeniliklerin özeti, özellikle ‘tema seçenekleri’ olarak adlandırılıyor. İşte Samsung’un resmi listesi:

  • Zengin tema seçenekleri, cihazınızın görünümünü ve işlevselliğini ayarlamanıza izin vererek ana ekranınızı, simgelerinizi, bildirimlerinizi, duvar kağıtlarınızı ve çok daha fazlasını yapılandırmanız için araçlar sunar.
  • Yeniden tasarlanan, yükseltilmiş widget’lar, görünürlükten görünüme kadar kapsamlı özelleştirme sunar.
  • Ayrıca daha sağlam ve çeşitli emojilere tek bir yerden kolayca erişebilirsiniz.

Samsung ayrıca mikrofon ve kamera kullanımdayken Android 12’nin görsel göstergelerini de benimsiyor. Yeni widget’lar da memnuniyetle karşılanacak. Çoğu Android sürümünde çoğu biraz eskimiş hissetmeye başladı. Samsung’un widget’ları en azından temiz görünüyor ve büyük yuvarlak köşelere sahip. Bununla birlikte, Google’ın yeni widget’ları kadar ileri gitmiyorlar.

Google, Material You özellikli Pixel telefonlarında Android’in nasıl göründüğü konusunda daha fazla fikir sahibi hale geldikçe, bu görüşlerin Google dışındaki telefonlarda işe yarayıp yaramadığı büyük bir soru olacaktır. Samsung’un kendisi son birkaç yıldır nispeten tutarlı bir estetik yönde ilerliyor, ancak Google’ın son tasarımlarından daha fazla beyaz alan ve daha büyük yazı tipleri kullanan biri oldu. Yine de Samsung’un bildirimler için daha büyük, kabarcıklı yuvarlak köşelerden bazılarını benimsediğini görebiliyoruz.

İki görünüm uyumlu mu? Google widget’ları bir Samsung ana ekranında görünmeyecek mi? Samsung, taşınan çeşitli Android sistem işlevleri için yeni konumları benimseyecek mi? Galaxy S21 sahipleri, betanın derinliklerine indikçe bunu çok yakında öğrenecek.