Microsoft Türkiye’nin “Teknolojinin Kadın Liderleri” yarışması, Türkiye’nin dijital dönüşümünü güçlendiren kadın liderleri ödüllendiriyor. İstanbul Raffles Hotel’de düzenlenen bu prestijli etkinlik, teknoloji ekosistemindeki başarılı kadın liderleri takdir etmek için tasarlandı.

Yarışma, “Genç Teknoloji Yıldızı”, “Yeni Teknolojilerle Fark Yaratan Kadın Lider”, “Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi (Start-up)”, “Yılın Başarılı Kadın Eğitimcisi” ve “Geleceğin Işık Veren Kadın Lideri / Jüri Özel Ödülü” olmak üzere beş kategoriye ayrıldı.

Bu yılın kazananları arasında Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi Doğa Ülkü, Ford CDO’su Hayriye Karadeniz, Orbina AI Kurucusu Dilara Kaplan, Evren Büyük Kepkek ve Magnus şirketinin kurucusu Esra Ulaşan bulunuyor.

Ödüller, Microsoft Güney Doğu ve EMEA Bölgesi’nden yöneticiler tarafından takdim edildi. Microsoft Türkiye Kurumsal Çözüm Satışlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Teknoloji Deneyim Merkezi Direktörü Elif Acar Özgüner, bu yılın adaylarının çok değerli olduğunu ve seçim yapmanın zor olduğunu belirtti.

Özgüner, kazananları belirlerken teknolojiyi uygulanabilir formatta ve en etkin şekilde kullanabilen, yaratıcı ve ilham verici isimleri seçmeye odaklandıklarını ifade etti. Ayrıca, bu yıl “Geleceğin Işık Veren Kadın Lideri” adı altında verilen jüri özel ödülünün, yenilikçi ve lider karakteriyle teknoloji sektörüne ve Türkiye’ye yıllarca ilham veren, dijital dönüşümü yönlendirmede çok büyük bir rolü olan, geçen yıl hayatını kaybeden VeriPark Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Aslı Derbent Özkan’ı anmak için büyük anlam taşıdığını belirtti.

Bu etkinlik, Microsoft Türkiye’nin teknoloji ekosistemindeki başarılı kadın liderleri ödüllendirme taahhüdünün bir parçasıdır ve gelecekteki teknolojik yeniliklerin temelini oluşturacak projeleri desteklemektedir.