Xe mimarisine dayanan DG2 harici ekran kartının üretimi tamamlandı ve testlerden geçiyor.

Intel, Xe-HPG mimarisine dayalı ilk grafik işlemcisi için son aşamaya geldiğini resmen duyurdu. Şirket ayrıca, gelecek yıl orta ve üst sınıf oyun bilgisayarları için kullanmak üzere bir dizi harici Xe-HPG ekran kartı üzerinde çalıştığını yeniden dile getirdi.

Bununla birlikte giriş seviyesi oyun bilgisayarları için Xe-LP mimarisine dayalı DG1 harici GPU’ların gönderimi başlamış durumda. İçerisinde Intel grafik yongalarının olduğu dizüstü bilgisayarlar bu çeyrekte piyasada yerini almış olacak.

Intel’in Xe-LP GPU’ları, önceki nesil grafik çözümlerinden önemli ölçüde daha yüksek performansa sahip. Ancak bu yongalar CPU’lara entegre edildiğinden dolayı düşük transistör sayısı, güç tüketimi ve verimlilik için uyarlandı. Bu süreç elbette oyuncular için olan Xe-HPG, veri merkezleri için Xe-HP ve süper bilgisayarlar için Xe-XPC sınıfında geçerli değil.

Mavililerin Xe-HPG grafik yongaları donanım hızlandırmalı ışın izleme desteği de sunacak. Dahası, bu yongalar TSMC gibi farklı bir dökümhane tarafından üretiliyor. Ancak Xe-HP sınıfı muhtemelen Intel’in 10nm SuperFin teknolojisinden faydalanacak.

Daha önce birçok kez bahsettiğimiz Intel’in harici ekran kartları için çıkış tarih yaklaştı. Bu bağlamda şirketin önümüzdeki yıl farklı sınıflara hitap eden çok sayıda ürünü piyasaya sürmesini bekliyoruz.

Kaynak: https://www.technopat.net/2020/10/24/intel-oyun-odakli-xe-hpg-dg2-ekran-karti-icin-sona-yaklasti/