Resident Evil Village dün bütün platforlarda çıkışını gerçekleştirdi. Bizde Resident Evil Village’da oyuncuların hayatta kalmasını sağlayacak 14 ipucuyu bir araya getirdik. Bu yazıda spoiler bulunmuyor! Bu yazıdaki bilgiler ile yeni oyuncular ve Resident Evil hayranları iyi şekilde zaman geçirebilir.

Oyunda kabus olan tatilinizi olabildiğince sorunsuz bir şekilde atlatmanız için spoiler içermeyen Resident Evil Village ipuçları ve püf noktaları:

1. Düşmanlar, onları vurduğunuz yere göre tepki verir

Bir lycan’ın elini vurursanız silahını düşürür, saldırı menzili ve ölümcülüğü azalır. Onları dizinden vurursanız yere düşeceklerdir. Bu da en yakın kafaya odaklanmanızı sağlayan bir lycan duraklatma düğmesi gibi bir etki yaratır. Ya da bir bıçakla yere serip, onlara sürünün gerçek liderinin kim olduğunu gösterebilirsiniz.

2. Daha klasik bir hayatta kalma deneyimi için, baştan itibaren Hardcore’da oynayın

Resident Evil Village bir hayatta kalma oyunu. Hayatta kalma oyunlarında en büyük problemlerden biri de kaynakları kısıtlı olmasıdır. Fakat Resident Evil Village’da oyunu normal zorluk seviyesinde oynamak bu hissiyatı bitirebiliyor. Çünkü ölmeniz zorlaşıyor ve kaynak problemi de yaşamıyorsunuz. Hardcore zorluk seviyesi, cephanesinin bitmesini ve daha sık ölmesini önemsemeyen hayatta kalma korku oyunlarına aşina olanlar için en tatlı nokta olacaktır. Bıçağa başvurmayı düşünürken heyecanlanıyorsanız, Hardcore tam size göre.

3. Fare ve klavye kullanıcıları, işte sizin için bir el bombası fırlatıcı: PSA

El bombası fırlatıcısını kullanırken cephane türlerini değiştirmek için, nişan almanız (farenin sağ tuşunu basılı tutun) ve ardından F tuşuna basmanız gerekiyor. Oyun bunu öğretirken, sadece cephaneyi değiştirmek için F’ye basın diyor. Fakat bizim dediğimiz gibi de cephane değiştirilebiliyor ve daha hızlı oluyor. Tabiki bu oyunun bir hatası olabilir ve ilk gün yaması ile düzeltilmiş olabilir.

4. İleriyi daima kontrol edin

Bazı bölgelerde Dark Souls tarzında pusuda bekleyen düşmanları görebilirsiniz. Onları farkettiğiniz anda çok uzaklardan dürbünlü tüfeğinizle başlarından vurabilir ya da belki bir ya da iki mayın döşeyip onları tuzağa çekebilirsiniz.

5. Yukarıya da bakmayı unutmayın

Yukarlarda duvara gömülü bir ışıltı görürseniz, bu paradır. Vurduğunuzda bu para hazinenize eklenecektir. Ayrıca haritanın bazı yerlerinde sarı kuş kafesleri göreceksiniz. Biraz para veya cephane için onları vurabilirsiniz. Cephanemiz tükecek diye düşünmeyin. Her zaman cephane maliyetine değecektir. Çünkü bu paraları daha iyi silahlar veya yükseltmeler için kullanabilirsiniz. Neden eski bir şeytani şatodaki paslı eski kuş kafeslerinde av tüfeği mermileri dolaşıyor diye de düşünmeyin. Bu sadece bir oyun 🙂

6. Dar görüş alanı sizi bunaltıyorsa…

Oyunun görüş açısı bize göre sorun yaratmadı fakat sizin içinizi darlayıp, sinirlerinizi bozuyorsa RE8 FOV modunu indirip deneyebilirsiniz.

7. Eski silahlarınızı daha yeni, daha iyi olanlar için satın

Deneyimlerimize göre, her yeni silah seti bir öncekinden daha güçlüydü. Resident Evil Village yapılırken sizi yeni silahlar almaya itmek için ayarlanmış duruyor. Bu yüzden yeni şeyler denemeye çekinmeyin bu her zaman size iyi gelecektir.

8. İhtiyacınız olana kadar eşya üretmeyin

Av tüfeği cephanesi olmasına rağmen daha fazlasını yapacak malzemeye sahip olabilirsiniz. Fakat ilerde daha fazlasına ihtiyacınız olacak olsa da, bir sonraki ihtiyacınız olan şey av tüfeği cephanesi olmayabilir. Oyunda her zaman yeni bir senaryoya ve Village’ın köşesinde gizlenen garip bir canavarı yere sermeye hazır olun. Bu yüzden anında kaynaklarınızı bir şeyler yapmak için harcamayın, ihtiyacınız olana kadar saklayın. Muhtemelen oyunun devamında bir kara mayını veya boru bombası ihtiyacınız olacaktır.

9. Silahlarınızı, eklentilerinizi ve yükseltmelerinizi geri satın alabilirsiniz

İlk av tüfeğinizi gerçekten özlediyseniz, önceki tüm yükseltmeleri ve eklentiler ile birlikte geri satın alabilirsiniz. Bu özellik New Game Plus için önemlidir(New Game Plus detayları için son maddeye bakın).

10. Envanter kapasite artırım yükseltmelerine öncelik verin

Oyunun ilerledikçe çok sayıda silaha ve cephaneye sahip olacaksınız. Çantanızdan büyük bir megabucks atmak canınızı yakabilir. Ya da alabalık filetosu ile magnum arasında, yer kalmadığı için seçim yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu tarz ikilemlerde kalmamak için yükseltmelerinizin önceliğini envanter kapasite artırımına verin.

11. Daha önce geçtiğiniz alanları tekrar ziyaret edin ve iyice keşfettiğinizden emin olun

Kaçırmış olabileceğiniz şeyler için her konumu iyice tarayın. Resident Evil Village içerisinde bol bol ekstra bulmacalar, gizli hazineler ve ortaya çıkarılacak sırlar bulunuyor. Hatta bazı sırlar sizi öldürmeye bile çalışacak. Bu yüzden tarama yaparken tüfeğinizi hazır tutun.

12. Dur! Satmadan önce birleştirin

Tüccara satmanız gereken devasa oyuncak bebek bedenleriniz olabilir. Yine de eşleşen oyuncak kafaları bulana kadar bu bebek bedenlerini saklamanızda yarar var. Çünkü oyuncak kafaları ve bedenlerini birleştirip sattığınızda fiyat yükselecektir. Resident Evil Village’da bir şey satmadan önce, menüde Combine seçeneğiyle gösterilen hiçbir parçanın eksik olmadığından emin olun. Eğer birleştirilecek eksik parça mevcutsa geri dönün ve eşleşecek parçayı bulana kadar geri gelmeyin. Bu köyde hayatın kolay olacağını kimse söylemedi.

13. Pencereleri kırın, kargaları vurun, dış kapıları açın!

Oyun içerisinde birçok başarı mevcut. Kaledeki tüm pencereleri kırın, beş kargayı vurun, köydeki tüm dış kapıları açın ve çok daha fazlasını deneyin! Yeterince başarı sağlarsanız oyunu bitirdikten sonra güzel bir küçük bonus mağaza para birimi ödemesi alacaksınız.

14. Resident Evil Village New Game Plus’a nasıl başlanır

Özelliğe erişmek için öncelikle oyunu bitirmiş olmanız gerekiyor. Oyunu bitirdikten sonra oyunu kaydetmeniz istenecektir. Oyun sonunda kaydetmeniz istendiğinde kaydetmelisiniz. Eğer bu seçenek çıktığında reddederseniz önceki kaydı açıp tekrar son Boss’la savaşmanız gerekecek.

Son Boss’u yendikten sonra ve oyunu kaydettikten sonra New Game Plus açılmış olacak. New Game Plus’ta oyunu tekrar oynamak isterseniz oyun sonunda kaydettiğiniz oyunu yükleyip başlatmanız gerekiyor. New Game Plus’ta oyun başladığında tüm envanteriniz, üretim materyalleriz, silahlarınız, silah yükseltmeleriniz, paranız, koleksiyon ilerlemeniz, pişmiş yemekleriniz vb. dahil olmak üzere önceki oyunda mevcut olan her şeyi ile oyuna başlarsınız.