Resident Evil 4’ün sanal gerçeklik versiyonu 21 Ekim’de Facebook’un Oculus Quest 2 başlığında çıkacak.

Resident Evil 4 VR bu yılın başlarında duyuruldu. Ancak Facebook ve Capcom ile üçüncü taraf geliştirme stüdyosu Armature, kısa bir fragman da dahil olmak üzere yalnızca oynanışına dair bir bakış sundu. Orijinal oyunun içeriğini (çoğunlukla) birinci şahıs bakış açısıyla uyarlanıp VR hareket kontrollerinden yararlanmak için yeniden yapılandırıldı.

Armature, Resident Evil 4 VR’da orijinal 2005 korku oyunundan farklı olarak bir dizi küçük değişiklik yaptığı görülüyor. Resident Evil 2’nin 2019’da yaptığı türden bir revizyondan ziyade aynı anlatı içeriğine ve dünya tasarımına sahip olması gerekiyordu. Ancak hareket kontrolleri ile birinci şahıs VR oyunu olarak çalışacak şekilde yeniden tasarlandığı için oyuna yeni bir bakış gelecek. Oyunda ellerinizi kullanarak silahlar, eşyalar ve bulmacalarla etkileşime gireceksiniz. Sağlığınız, ekran kaplaması yerine bir kol saatinde görünecek. Ve bir Oculus Touch kumandasındaki analog çubukla hareket etmenin yanı sıra, oda ölçeğinde ışınlanabilecek veya yürüyebileceksiniz.

Bu yeni tasarım, oyunu bazı dikkate değer şekillerde etkileyebilir. Örneğin silahları her iki elinizde de kullanabiliyorsunuz ve aralarında geçiş yapmak çok daha kolay görünüyor. Bir düğmeye basmak yerine kontrol cihazınızı düşmanlara karşı fiziksel olarak bir bıçak gibi kullanabileceksiniz.

Yine de oyun tamamen birinci şahıs değil. Facebook’a göre, Resident Evil 4’ün birçok hızlı zaman olayına bağlı olanlar da dahil olmak üzere tüm ara sahneleri orijinal üçüncü şahıs formatında sunulacak. Örneğin bir kapıyı tekmeleyebilir ve açılırken kısa bir üçüncü şahıs animasyonu görebilirsiniz.

Facebook, bazı eylemlerin VR’de daha iyi çalışması için güncellenmesine rağmen, orijinal hızlı olay yerleşimlerinin ve animasyonların aynı kalacağını söylüyor. (Oyunun daha akrobatik bölümlerinin VR başlığına nasıl çevrildiğini görmek için bekleyeceğiz.) Hızlı zaman olaylarından bazıları kontrolleri hızlı bir şekilde hareket ettirmeyi içerirken, diğerleri aynı anda tetiklerini çekmenizi isteyecek.

Son olarak çoğu Oculus Quest oyununun aksine, Resident Evil 4 VR orijinal 2019 Quest ile uyumlu değil. Tamamen 2020 Quest 2’ye özel. Facebook ayrıca onu Oculus’un masaüstü platformuna getirmek için herhangi bir potansiyel plan paylaşmıyor ve bu konuda herhangi bir tartışmaya da girmiyor. Orijinal Resident Evil 4’ün daha iyi görünen bir versiyonuyla ilgileniyorsanız VR versiyonundan ziyade oyunun resmi olmayan HD Remaster’ına bakmakta yarar var.