Adından sıkça söz ettiren ve dünyanın en çok kullanılan online mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Kasın ayından sonra Android 4.0’da(Ice Cream Sandwich) artık çalışmayacak.

WhatsApp, 1 Kasım 2021‘den itibaren Android 4.0.4 ve önceki yazılımlar için desteği kaldıracağını duyurdu. Şirket, ayrıca uygulamanın bu Android sürümü yüklü akıllı telefonlarda artık çalışmayacağını söyledi.

Böyle bir karar alınmasının en önemli nedeni, WhatsApp’a eklenen yeni özelliklerin düşük Android sürümlerinde API kısıtlamalarına tabi olması. Bu yüzden geliştiriciler, uygulamaya getirmek istedikleri yeniliklerle ilgili bir sorun yaşıyor. Ayrıca, Android 4.0’daki çok az sayıda WhatsApp kullanıcısının olması şirketin desteğinin kesintiye uğramasına neden olan başka bir faktör olarak görülebilir.

WhatsApp’ın konuyla ilgili yayınladığı mesajda, Android 4.0 cihaz kullanıcılarının 1 Kasım’a kadar yeni telefona yükseltme yapmalarının ve sohbet yedeklemesi yapmalarının beklendiğini söyledi. Ayrıca Whatsapp için minimum işletim sistemi gereksinimlerinin Android 4.1’e(Jelly Bean) güncellendiğini de belirtmekte fayda var. Peki WhatsApp yedeklemesi nasıl yapılır?

WhatsApp Mesaj Yedeklemesi Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle yedeklemek istediğiniz eski cihazınızdan WhatsApp’a girin.
  • Ardından Ayarlar > Sohbetler > Sohbet yedeği kısmına girip burada Google Drive Ayarları başlığı altından Google Drive’a Yedekle butonuna dokunun.(Yeni telefonunuzda bu seçeneği günlük, haftalık veya aylık olarak seçip otomatik yedekleme yapabilirsiniz)
  • Açılan sayfadan Sadece “Yedekle”ye dokunduğumda seçeneğini belirleyin ve yedekleme işlemi için kullanacağınız Google hesabını seçin.
  • İsterseniz bu yedeklemeye videolarınızı da dahil edebilirsiniz.
  • Son olarak YEDEKLE botununa dokunduğunuzda yedekleme başlayacaktır. Yedekleme süresi internet hızı, veri boyutu vs. bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.
  • Yedeklemeyi yeni telefonunuza yüklemek için WhatsApp’ı yükleyin.
  • Sonra WhatsApp Geri Yükle ekranından yedekleme yaptığınız Google hesabını seçtiğinizde sohbetleriniz otomatik olarak başarıyla geri yüklenmiş olacak.