Artık Google Fit uygulamasında kalp atış hızı ve solunum hızı izleme özelliğini sunuluyor. Bu özellikler başlangıçta yalnızca belirli Pixel telefonlarda kullanılabilecek.

Bu özellikler sayesinde kullanıcılar, özel bir donanıma ihtiyaç duymadan telefonlarından kalp ve solunum hızlarını takip edebilecekler. Her iki özellik de yalnızca ön ve arka kameralar kullanılacak.

Kalp atış hızı izleme, parmağınızı arka kameraya yerleştirerek çalışıyor. Bu tekniği bir süredir diğer uygulamalar kullanıyor ve kalp atış hızını ölçmenin en ucuz maliyetli bir yolu şimdilik bu teknik görülüyor. Solunum hızını ölçmeye gelince; kullanıcı kendini ön kameranın önünde konumlandırması gerekiyor. Böylece yüzü ve gövdesi görülmüş oluyor. Bu yolla kamera, kullanıcının nefes alışını ve verişini izlemek için göğüs hareketlerini takip ediyor.

Google, tam olarak hangi cihaz olduğunu söylemeden bu özelliklerin bu hafta Pixel cihazlara sunulacağını açıkladı. Diğer Android telefonlar güncellemeyi daha sonraki bir tarihte alacaktır.