Nintendo, orijinal Nintendo 3DS ve 3DS XL’nin onarımlarını Japonya’da beklenenden birkaç hafta önce bitiriyor.

4Gamer.net‘in haberine göre; Nintendo daha önce 25 Şubat’ta yayınladığı duyuruda 31 Mart 2021’den sonra ‘yedek parçalarını tedarik etmekteki zorluk’ nedeniyle Japonya’da orijinal 3DS ve 3DS XL’nin onarımını artık yapmayacağını bildirmişti. Bu Şubat duyurusu, beklenenden daha fazla birimin onarım için gönderilmesine yol açtı ve Nintendo’nun el cihazlarını onarmak için yedek parçasının daha da azalması neden oldu. Bu yüzden Nintendo son onarım tarihini bugüne kadar çekti. Buna göre orijinal 3DS birimlerinin 8 Mart 2021’e kadar gönderilenleri Nintendo tarafından tamir edilen son parti ürünler olacak.

Orijinal 3DS veya 3DS XL’nin Japon modelinden birine sahipseniz, ünitenizi daha önce tamire göndermediyseniz bundan sonra Nintendo tarafından yapılan resmi bir onarım söz konusu olmayacak. Fakat Nintendo’nun çevrimiçi 3DS hizmetleri hala çevrimiçi kalmaya devam edecek ve Nintendo’nun resmi Japon onarım merkezleri Yeni Nintendo 3DS, Nintendo 2DS ve XL muadilleri gibi diğer tüm 3DS modelleri için onarımları kabul etmeye devam edecek.

Onarımlardan aşamalı olarak çıkan iki model; orijinal 3DS ve 3DS XL sırasıyla 2011 ve 2012’de piyasaya sürülmüştü. Bu iki modelin ve diğer tüm 3DS modellerinin üretimi, dokuz yıl piyasada bulunduktan sonra geçen yılın Eylül ayında sona erdirilmişti. Nintendo 3DS, Nintendo tarafından başka bir konsolla birlikte geliştirilen son cihazdı(WiiU ile birlikte). Şirket, 2017’de Nintendo Switch’in piyasaya sürülmesiyle ev konsolunu ve el bilgisayarı geliştirmesini tek bir sisteme odakladı.