Google, Haritalar için Sokak Görünümü ve Harita’yı bir arada sunan bölünmüş ekran özelliğini küçük bir güncelleme ile mobil cihazlara getirdi.

Bu özelliği kullanabilmek için Sokak Görünümü’ne girmek yeterli olacaktır. Yani özel bir şey yapmanız gerekmiyor. Bölünmüş ekran hem dikey hem de yatay yönde kullanılabiliyor. Eski görünümden memnunsanız ya da yeni bölünmüş ekran özelliğini sevmediyseniz tam ekrana geçebilmeniz için bir genişlet düğmesi de bulunuyor. Böylelikle bölünmüş ekran özelliği kullanılmamış oluyor.

Bu özellik, uygulamanın 10.59.1 sürümü ile gelmiş gibi görünse de tüm kullanıcılar için etkin değil (söz konusu sürüm çalıştırılsa bile). Anladığımız kadarıyla bir yetki anahtarı gerektiriyor. Bunu sebebi muhtemelen bu özelliğin resmi olarak duyurulmamasından kaynaklanıyor.

Bu küçük bir yenilik gibi dursa da bize göre yararlı bir güncelleme. Daha önce her yeni bir konuma atlamak istediğinizde Sokak Görünümü’nden haritaya geri dönmeniz gerekiyordu. Ya da tam tersini yapmak gerekiyordu. Şimdi artık bu durum daha da kolaylaşmış olacak. Zaten bu özellik hali hazırda Google Haritalar Web sürümünde kullanılıyor. Sanıyoruz ki resmi duyuru yapılmasının ardından mobil cihazlarda kullanmaya başlayacağız.