6.5
Puan

Artılar

  • Metal kasa
  • Klavye ve taşıma kılıfı hediyesi
  • 5.0GHz bağlantı desteklemesi
  • Bluetooth 5.0
  • Stereo hoparlör

Eksiler

  • Düşük bellek kapasitesi
  • Multimedya performansı hariç hantal işlemci gücü
Satın Alınabilirlik
6.0

Özet

İçerisinde bulundurduğu güncel teknolojiler ile harikalar yaratıp rakip firmaların önüne geçebilecekken işlemci seçiminin yanlış yapılması sonucu sadece multimedya özellikleri kullanılabilen bir tablet olmuş. Biraz daha iyi bir işlemciyle rakiplerine korku salabilirdi. Yinede Alfa 10TB bu haliyle multimedya konusunda başarılı.

Teknoloji ürünleriyle Türkiye pazarında iyi bir yer edinmiş olan Hometech markası, EBA destekli yeni tableti ile evde eğitim görmek zorunda kalan öğrencilerin ve velilerin isteklerine cevap vermeye çalışıyor. 10.1 inç ekranlı Alfa 10TB’nin yanında hediye olarak manyetik kılıf ve klavye hediye ediliyor. 2000 TL fiyat etiketi ile satılan Hometech Alfa 10 TB’yi EBA kullanan öğrenciler için inceledik.

Türkiye’nin emin adımlarla ilerleyen teknoloji markalarından biri olan Hometech, yanında manyetik kılıf ve kablosuz bluetooth klavye hediyesi ile Alfa 10TB modelini tüketicilere sundu. MediaTek’in MTK8168 model numaralı 4 çekirdekli işlemcisi olan tabletin 10.1 inç IPS bir ekranı, 4GB belleği, 64GB depolama alanı, ön ve arka olmak üzere iki kamerası, hafıza kartı desteği gibi birçok özellikliği bulunuyor.

Tasarım

Tablettin arkası çerçeve ve gövde olarak iki farklı gri renkten oluşuyor. Gövde kısmı daha koyu gri tona sahipken çerçeve kısmı daha açık bir tonda duruyor. Bu tasarım sınıfına göre daha üst sınıf bir his yaratırken giriş ve çıkış portlarının çerçeve üzerinde simgelerinin olması biraz tasarıma basitlik katıyor. Arka yüzeyde bulunan kamera ve flaş gayet sade ve kullanım sırasında yanlışlıkla parmak gelmesi gibi bir sorun yaşatmıyor.

Ön tarafa bakıldığında alt ve üst çerçevenin kalınlığı rahatsız ediyor olsa da yanların ince çerçeveye sahip olması bu rahatsızlığı biraz da olsa azaltıyor. Yine ön yüzde bulunan Hometech yazısı ve ön kamera rahatsız etmeyen boyutlarda tutulduğu görülüyor. Cihazın üst tarafında 3.5 milimetre kulaklık bağlantısı, mikro SD kart girişi ve şarj bağlantı portu bulunuyor. Alfa TB10 için USB Tip-C portu kullanılmış olması hem veri transferini hem de şarj hızını kat ve kat artırıyor. Tabletin alt kısmında hoparlör, sağ tarafında ise ses açma-kısma ve güç düğmesi bulunuyor. Alfa 10TB birlikte hediye edilen kılıf ve klavye malzeme kalitesi yüksek materyallerden yapıldığı ele alındığında hissediliyor. Klavye kullanımı ve tasarımı bilinen standart bir dizüstü bilgisayar klavyesi hissiyatı yaratıyor. Klavye üzerinde sadece ekstradan bir açma kapatma düğmesi ve şarj portu bulunuyor. Şarj portunun da USB Tip-C olmasını beklerdik fakat klavye USB Tip-B ile şarj ediliyor. Klavye şarj bağlantısının da USB Tip-C olması hem kablo tasarrufu hem de ileriye dönük bir tercih olabilirdi. Klavye üzerinde ayrıca minik bir dokunmatik yüzey de bulunuyor. Bu dokunmatik yüzey ile tablette fare takılıymış gibi kullanım sağlanabiliyor.

Teknik Detaylar ve Kullanım

Öncelikle Hometech Alfa 10TB ismindeki illüzyon sizi aldatmasın. Çünkü bu tablet 10TB bir depolama alanına sahip değil. Cihaz 64GB bir depolama kapasitesi ile geliyor. Ayrıca mikro SD kart ile 64GB daha artırım sağlanabiliyor. Yani kapasite artırımı ile 128GB depolama alanına sahip bir tablete dönüşebiliyor. Alfa 10TB, 10.1 inç 1280X800 HD çözünürlükte bir ekran ile kullanıcıya sunuyor. Ekran çözünürlüğü diğer markaların aynı sınıftaki tabletleriyle aynı diyebiliriz. Erkan çözünürlüğünün çok yüksek tutulmamış olması pil ömrü konusunda da avantaj sağlıyor. Ekran parlaklığı kapalı alanda gayet tatminkar ve memnun edici düzeyde. Bol güneşli açık havada yeterli olmasa da Hometech’in hitap ettiği hedef kitle düşünülünce bu durum sorun olmuyor. Ayrıca pil kullanım avantajı sağlanması amacıyla IPS panel kullanılması ekran parlaklığından ve renklerden biraz fedakarlık yapmak zorunlu bırakıyor.

Alfa 10TB üzerinde MediaTek’in MT8168 model numaralı 4 çekirdekli bir işlemci bulunuyor. Bu işlemcinin asıl görevi, düşük güç tüketimi ile multimedya özelliklerini kullanabilmek. Hometech, Alfa 10TB tabletinde kullandığı bileşenlerin asıl amacının oyun ve işlem performansından ziyade, korona döneminde evden eğitim almak zorunda olan öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak olduğu anlaşılıyor. Kullanılan işlemci de bu amaca hizmet ederek hem pil kullanım konusunda cimri davranıp hem de multimedya yazılımları konusunda performans gösteriyor. Kullanılan MT8168 işlemci, 1920X1200 çözünürlüğüne kadar iki ekranı destekleyen ve MediaTek MiraVision görüntü kalitesi geliştirme teknolojisini içinde barındırıyor. Ayrıca bu işlemci gelişmiş bir ses alt sistemi, gelişmiş HEVC veya VP9 kodlama ile 1080p60’a kadar içerik için kod çözme hızlandırması ile ses ve video içeriğinin güç açısından verimli bir şekilde oynatılmasını sağlayan birçok teknolojiyi içinde barındırıyor. Bu teknolojiler özellikle video izlerken veya ses dosyalarını dinlerken kendini belli ediyor. Mesela EBA üzerinden veya herhangi bir video uygulaması ile izlenen videolarda takılma veya kare atlama gibi sorunlar yaşatmıyor. Yaptığımız testlerde 1080P videoların ve çeşitli ses dosyalarının akıcı bir şekilde oynatıldığını görerek MT8168 işlemcinin işini doğru yaptığını görüyoruz.

Alfa 10TB’de ön ve arka olmak üzere iki adet kamera bulunuyor. Arka kamera 5MP iken ön kamera 2MP çözünürlüğünde fotoğraflar çekebiliyor. Arka kamera 1280X720 çözünürlüğünde video kaydedebiliyorken ön kamera 640X480 çözünürlüğünde video kaydediyor. Alfa 10TB’nin kamera performansı konusunda çok büyük beklentilere girmemek gerekiyor. Ayrıca Hometech, Alfa 10TB’nin kullanım amacından dolayı kamera konusunda büyük vaatler sunmuyor.

Alfa 10TB üzerinde ayrıca 2.4Ghz ve 5.0GHz bağlantıları destekleyen Wifi 802.11 a/b/g/ac kablosuz internet modülü, Bluetooth 5.0 modülü, Stereo hoparlör, SD kart yuvası gibi birçok modern donanım bulunuyor. Hometech, kendi sınıfında birçok markada bulunmayan bu donanımlar ile kamera konusundaki eksikleri fazlasıyla kapatıyor. Bu donanımlara bakılınca tabletin amacının multimedya performansını yüksek tutması olduğu açık bir şekilde anlaşılıyor. Ayrıca tablet içerisinde 5000mAh bir pil bulunuyor. Bu pil günlük kullanımda içerisinde bulunan işlemcinin desteğiyle günü çok rahat çıkarıyor. Ayrıca şarj soketinin USB Tip-C olması pilin 1 buçuk saatten kısa sürede dolmasını sağlıyor.

Sonuç

Hometech Alfa 10TB, korona döneminde evden eğitim görmek zorunda kalan öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla piyasaya sunulmuş ve bu amaca yönelik vaatleri karşılayan bir tablet. Multimedya özellikleri konusunda işlevsel olan Alfa 10TB, yaptığımız multimedya testlerinden vermek istediklerinin ne fazlasını ne de azını vererek aslında vadettiklerini karşılıyor. Özellikle tablet içerisindeki işlemcinin multimedya odaklı olması tableti sınıfında üst sıralara yükseltiyor. Ayrıca pil performansı ve içerisinde bulunan güncel donanımlar tablet kullanımında kolaylık ve hız sağlıyor. Android 10 ile gelen Hometech Alfa 10TB, hediye manyetik kılıf ve bluetooth bağlantılı dokunmatik yüzeyli klavye ile 2000 lira fiyat etiketi ile satılıyor.