WhatsApp, Brezilya’nın São Paulo kentinde kullanıcıların yerel mağazalar ve hizmetler bulmasına olanak tanıyan yeni bir iş rehberinin pilot uygulaması başlattığını duyurdu.

Ekran görüntüleri, kullanıcıların doğrudan işletmelerle sohbet etmesine izin vermeden önce, WhatsApp’ın dükkanları bakkal ve restoran gibi kategorilere göre nasıl sıraladığını gösteriyor. Reuters, testin şehirdeki binlerce işletmeyi kapsayacağını bildiriyor.

Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma servisi, kişiden kişiye mesajlaşma servisi olarak en ünlüsü olmasına rağmen e-ticaret teklifleri, son yıllarda uygulamanın giderek daha önemli bir parçası haline geldi. Geçen Ekim itibariyle WhatsApp, dünya çapında 175 milyondan fazla kişinin hizmeti her gün bir WhatsApp işletme hesabına mesaj göndermek için kullandığını bildirdi.

WhatsApp, 2018’den beri küçük işletmeler için bağımsız bir uygulama sunuyor ve o zamandan beri ürün katalogları ve alışveriş sepetleri için destek gibi özellikler ekledi. Brezilya ve Hindistan’da, uygulama içi ödemeler sunmaya başladı. Kullanıcıların arkadaşlarına ve ailelerine para göndermenin yanı sıra doğrudan işletmelerden satın alma yapmalarına da izin verdi. Ancak bu e-ticaret baskısı, bu yılın başlarında gizlilik politikasını güncellediğinde WhatsApp için sorunlar yarattı. Değişiklikler, WhatsApp’a insanların Facebook ile kişisel sohbetlerinden verileri paylaşma yeteneği verdiği şeklinde yorumlandı. Aslında değişiklikler yalnızca Facebook sunucularında depolanan verileri görebilen işletmelerle yapılan sohbetlere uygulandı. Yeni politikaye tepki, WhatsApp’ın rakipleri Telegram ve Signal’ın yeni kullanıcılarda bir artış olması şeklinde görüldü.

WhatsApp’ın başındaki Will Cathcart, WhatsApp’ın yeni dizin özelliğini kullanırken kullanıcıların konumunu veya hangi işletmelere göz attığını kaydetmediğini söylüyor.

WhatsApp, küçük işletmelere yönelik uygulamasının yanı sıra, daha büyük işletmeleri müşterilerle buluşturmak için bir WhatsApp Business API’si de sunuyor. Şu anda Facebook ve Instagram gibi reklamlar göstermediği için WhatsApp’tan doğrudan para kazanmanın birkaç yolundan biri olmasıyla dikkat çekiyor. WhatsApp’ın geçen yıl uygulama içi reklam gösterme planlarından vazgeçtiği bildirilse de, Facebook’un ticari mesajlaşmadan sorumlu başkan yardımcısı Matt Idema Reuters’e ‘uzun vadede’ reklamların WhatsApp’ın iş modelinin bir parçası olmasını beklediğini söylüyor.

Bu yeni özelliğin pilot uygulaması şimdilik Brezilya’da bir şehirle sınırlı olsa da Idema, Hindistan ve Endonezya’nın gelecekte genişleme adayları arasında olduğunu söyleniyor.