WhatsApp, uzun süredir söylentileri dolaşan çoklu cihaz desteğinin önümüzdeki aylarda herkese açık betaya gireceğini ve kullanıcıların hesaplarına bağlı dört cihazdan erişmesine izin vereceğini doğruladı.

WABetaInfo, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve WhatsApp başkanı Will Cathcart arasındaki bir röportajda çoklu cihaz desteğinin yanı sıra ‘bir kez görüntüle’ ve ‘kaybolan mod’ özellikleri de konuşuldu ve bu üç yeni özellik resmi olarak duyurulmuş oldu.

Bu röportajda Zuckerberg, çoklu cihaz desteğinin yanı sıra WhatsApp’ın kullanıcılarının, görüntülendikten sonra kaybolan içeriği göndermelerine olanak tanıyan yeni bir ‘bir kez görüntüle’ özelliğinin ekleneceğini de doğruladı. Bu yeni özellik ayrıca şu anda mesajların belirli bir süre sonra silinmesine izin veren kaybolan mesajlar özelliğini de genişletiyor. Gelecekte, yeni bir ‘kaybolan modu’, tüm sohbet dizilerinde silinen mesajları açmanıza izin verecek.

Haber konumuz olan çoklu cihaz özelliği, Zuckerberg’in söyledikleri göre WhatsApp’ın bireyler arasında gönderilen mesajlar için sunduğu uçtan uca şifrelemeden ödün vermeyecek. Zuckerberg, “Hala uçtan uca şifreli olacak. Telefonunuzun pili bitse bile tüm mesajlarınızın ve içeriğinizin cihazlar arasında düzgün bir şekilde senkronize edilmesini sağlamak büyük bir teknik zorluktu. Ancak bunu çözdük ve yakında çıkarmayı dört gözle bekliyoruz!” açıklamalarında bulundu.

WhatsApp, ‘bir kez görüntüle’ ve ‘kaybolan mod’ özelliklerinin ne zaman kullanıma sunulacağını bildirmedi ancak Cathcart, çoklu cihaz desteğinin ‘önümüzdeki bir veya iki ay içinde’ genel betaya gireceğini paylaştı.

WABetaInfo‘nun haberinin devamında çoklu cihaz desteğinin yanı sıra, WhatsApp’ın nihayet kullanıcıların sohbet geçmişlerini iOS ve Android cihazlar arasında aktarmalarına izin verebilecek yeni bir şifre korumalı şifreli sohbet yedekleme özelliği üzerinde çalıştığını da bildirdi. Bu bilgi resmi olarak onaylamamış olsa da WABetaInfo daha önce yaptığı haberde QR kodlar aracılığıyla kişi ekleme ve WhatsApp’ın kaybolan mesajlar özelliği de dahil olmak üzere, resmi duyurularından daha önce çok sayıda özellik keşfetmiş ve paylaşmıştı.