Microsoft uzun yıllardır kullanılmakta olan Office’in varsayılan fontu olan Calibri’yi değiştirmeye hazırlanıyor. Microsoft Office 2007 ile birlikte Times New Roman olan varsayılan fontunu Calibri olarak değiştirmişti. Yapılan açıklamaya göre Calibri fontu artık yolun sonuna geldi[1]https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/blog/2021/04/28/beyond-calibri-finding-microsofts-next-default-font/.

Microsoft blog hesabından yaptığı açıklamada Calibri’nin yerine Tenorite, Bierstadt, Skeena, Seaford ve Grandview fontlarından birinin tercih edeceğini duyurdu.

Türkiye’de resmi yazışmalarda Times New Roman kullanılmakta. Office 2007 ile birlikte her ne kadar Calibri’ye geçilse de ülkemizde çok sevilen bir font olduğunu söylemek mümkün değil. Tabi Microsoft’un Calibri fontuna geçmesinde dijital ortamlarda gözü daha az yoran sans-serif yani kuyruksuz fontların kullanılmasının payı büyük. Temennimiz Ben de dahil pek çok kişinin çok da sevmediği Calibri yerine seçilecek fontun daha güzel olması. Calibri yerine seçilecek olan olası fontlar şu şekilde[2]https://www.wired.com/story/calibri-default-font-microsoft-moving-on/.