CAPTCHA ne mi? Web sitelerinde güvenlik amaçlı kullanılan, şu gemi olan resimleri işaretle kutucuğunu adı CAPTCHA. Açılımı “Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart”, Türkçesi Bilgisayarları ve İnsanları Ayırmak için Tamamen Otomatik Kamusal Turing Testi. Bu güvenlik testlerinin en bilineni ABD manşei Cloudflare şirketine ait[1]https://www.techworm.net/2021/05/cloudflare-kill-captchas.html.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre insanlar, her bir güvenlik testi için ortalama 32 saniye harcıyor. Şirket verilerine göre bu testlerlerle insanlar on günde bir kaşılaşıyorlar. Durum böyle olunca 4.6 milyar kullanıcının olduğu internette hergün 500 yıl bu iş için harcanıyor.

Cloudflare şirketinin mühendisleri bu zamanı nasıl azaltırız, nasıl insanlar daha az zaman harcar diye uzun uzun düşünmüşler ve yeni bir sistem geliştirmişler.

Cloudflare şirketinin Cryptographic Attestation of Personhood olarak adlandırdığı sistem şu şekilde çalışacakmış.

  • USB, NFC tarzı bir cihaza sizin insan olmadığınıza dair bir veri yüklenecek.
  • Siz siteye girdiğinizde ben insan değilim butonuna tıklayacaksınız sonra sizden bu USB veya NFC, telefon vs. cihazı isteyecek.
  • Sistem bu cihazı tanıyınca bu güvenlik testini geçmiş olacaksınız.

Buraya kadar herşey kulağa hoş geliyor. Fakat ister istemez şu sorular akla geliyor.

Cloudflare, ilk başta sizden insan olduğumuzu gösterir ne isteyecek? Bu kimliği, her güvenlik testi olan site isteyeceğinden, doğal olarak internetin en tartışılan konularından olan kullanıcıları izleme, takip etme olayı daha da kolay hale gelecek. Şahsen ben sıradan bir vatandaş olarak bu kadar çok izlenirken buna bir de Cloudflare şirketinin dahil olmasını istemem.