Artık Instagram’da, yabancılar tarafından gönderilen “rahatsız edici kelimeler, ifadeler ve emojiler içeren DM istekleri” otomatik olarak filtreleyecek, böylece onları asla görmek zorunda kalmayacaksınız.

Instagram tanımadığınız kişilerden gelen mesajları zaten ayrı bir gelen kutusuna gönderiyordu. Fakat bu özellikle ile işler bir adım öteye taşınıyor. Artık yabancıların size gelen nefret dolu mesajların ulaşması Instagram tarafından engellenecek. Böylecek bu mesajları hiç görmeyeceksiniz.

Instagram, Gizlilik Ayarları menüsü altında bulunacak olan Gizli Kelimeler adlı yeni özel bölümünde hem yorum hem de DM için filtreleri açma ve kapatma seçeneğine sahip olacak. Bu özellik ile listeye engellemek istediğiniz kelimeleri eklemenin yanı sıra önceden tanımlanmış kelimeler içinde filtreleme yapılacak.

Yeni filtreleme işlevi önümüzdeki haftalarda birkaç ülkede kullanıma sunulmaya başlayacak. Bu ülkeler arasında maalesef Türkiye şimdilik bulunmuyor. Instagram, bu özelliğin daha geniş bir kitleye ulaşmasının muhtemelen aylar alacağını belirtiyor.