Google Haritalar, orman yangınlarını, ağaç gölgeliklerini ve resmi adresleri olmayan yerleri görmeyi kolaylaştıracak yeni özelliklere sahip. Şirkete göre bunların tümü, toplulukların ‘daha güvenli, daha sürdürülebilir ve keşfedilebilir’ olmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Google, Haritalar’da yeni bir orman yangını katmanının bu hafta küresel olarak kullanıma sunulacağını duyurdu. Bu özellik dünya çapında tahliyeye neden olan en büyük yangınları gösterecek. Katmandaki kırmızı lekeler ve iğneler, alevlerin nerede olduğunu ve ne kadar yayıldıkları hakkında bilgi verecek. Kullanıcılar herhangi bir orman yangınına dokunarak kaç dönümlük bir alanın yandığı, yangının yüzde kaçının kontrol altına alındığı ve yerel acil durum kaynaklarına bağlantılar gibi daha fazla bilgiyi görebilecek.

Google_Maps_orman_yanginlari_02

Bu katman ile Google Harita yaklaşık her saat güncellenecek. Bilgiler için, Google’ın jeo-uzamsal analiz platformu Earth Engine tarafından işlenen uydular tarafından toplanan verileri kullanılacak.

wildfire_layer_2

Bu yeni özellik Google’ın 2019’da Kaliforniya’da pilot uygulaması yaptığı ve 2020’de ABD’nin geri kalanına genişlettiği bir özellik üzerine kuruldu. Bu pilot uygulama, ABD’deki insanların yakınlardaki bir orman yangınının değişen sınırlarını neredeyse gerçek zamanlı olarak görmelerine izin veriyordu. Ancak kullanıcılara aynı anda birden fazla yangını görüntülemek için izin verilmemişti. Çünkü iklim değişikliğinin bir sonucu olarak Batı ABD’de daha uzun ve daha yoğun hale gelen yangın mevsimi boyunca aynı bölgede birden fazla yangının aynı anda patlak vermesi nedeniyle sınırlayıcı oluyordu.

Fakat bu yeni özellik tam anlamıyla kullanılabilir hale geldi. ABD’deki kullanıcılar artık yakınlardaki büyük yangınları kuşbakışı görmekle kalmayacak; Hatta dünyanın diğer bölgelerinde henüz mevcut olmayan bir özellik olan haritada küçük yangınları bile görebilecekler. Google, Avustralya ve diğer bazı konumların ‘önümüzdeki aylarda’ bu yeteneğe sahip olabileceğini söylüyor. Bu yerler arasında Türkiye var mı henüz bilinmiyor fakat her Google özelliği gibi bu özellikle kısa sürede ülkemizde hizmete sunulmaya başlayacaktır.