Google’ın tarayıcı tabanlı oyun deneyimlerini daha da iyi hale getirebilecek bazı yeni web standartları uyguladığı Chrome Beta 94 duyuruldu

Yakında piyasaya sürülecek WebCodec’ler, bulut oyunlarını daha kolay ve daha hızlı hale getirmeye yardımcı olurken deneysel WebGPU, tarayıcıda çalışan oyun geliştiricilerinin bilgisayarınızın gücünden faydalanmasını kolaylaştırır.

WebCodecs, geliştiricilere video akışlarıyla ne yapacaklarını belirleyen, tarayıcınızla birlikte gelen video kodlama/kod çözme kodeklerine daha iyi erişim sağlamak için tasarlanmış bir API. Chrome’da video oynatmak için halihazırda yöntemler olsa da, bunlar bulut oyunları gibi şeyler için tasarlanmamıştır; bu yeni teknoloji, mümkün olduğunca düşük gecikmeli olduğunda en iyisidir. WebCodecs ek yükü önlemek için oluşturulmuş ve potansiyel olarak donanım kod çözme yardımıyla gelen video akışını ekranınıza mümkün olan en hızlı şekilde ulaştırmayı kolaylaştırır. Bu aynı zamanda teorik olarak şu anda daha yavaş makinelerde olduğundan daha iyi performans göstermesini sağlayacaktır.

Daha yeni, daha deneysel WebGPU, web geliştiricilerinin bilgisayarınızın yerel grafik API’sine (Apple’ın Metal, Microsoft’un DirectX 12 veya Vulkan’ına benzer) bağlanmasına izin vererek bilgisayarınızın grafik gücüne daha iyi erişim sağlar. Daha basit bir ifadeyle, web geliştiricilerinin işleri yavaşlatabilecek diğer katmanlardan geçmek zorunda kalmadan grafik kartınızla anladığı bir dilde konuşmasını kolaylaştırıyor. Gelecekte teknoloji, geliştiricilerin tarayıcıda çalışan ve mevcut nesil GPU’ların tüm gücünden yararlanarak grafiksel olarak yoğun oyunlar yapmasını kolaylaştıracak.

Temmuz 2020’de yapılan bir konuşmada Google, Zoom’un video konferans için WebCodecs kullanmakla ilgilendiğini ve WebGPU’nun tarayıcıda 3D modeller oluşturmak veya makine öğrenimi modellerini hızlandırmak için kullanılabileceğini belirtmişti. Google Stadia ile bulut oyunlarından kendi video konferans uygulamalarına kadar Google’ın varolduğu tüm alanlar olduğu için Chrome’da böyle bir teknoloji bulunması mantıklı. Her iki teknoloji parçası da W3C tarafından geliştirilen açık standartlar olduğu için diğer tarayıcı üreticileri de bunları test etmeye başladı.

Bu teknolojiler imkansız şeyleri mümkün kılmasa da yine de heyecan verici. İşler daha kolay veya daha esnek olduğunda geliştiriciler için giriş engelini azaltır. İster akış yoluyla ister yerel oyunlar aracılığıyla web’de oyun oynamak isteyen oyuncular için geliştiricilerin kareleri ekranınıza nasıl getireceğini bulmak için harcadıkları zamanın kısalması diğer bölümlerini daha iyi hale getirmek için harcayacaklarını fazladan zaman anlamına geliyor.