Apple, yeni bir Bloomberg haberine göre, hücresel kapsama alanı olmayan alanlarda acil servislerle iletişim kurabilmeniz için iPhone’unuzu uydulara bağlamanıza izin vermeyi planlıyor.

Bloomberg’in haberi, Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun Pazar günü iPhone 13’ün uydu görüşmeleri yapabileceğini söylemesinin ardından yayınlandı. Kuo, şirket resmi olarak açıklamadan önce Apple’ın planlarıyla ilgili ayrıntıları sık sık açıklıyor. Ancak Bloomberg’in kaynakları, Apple’ın iPhone uydu bağlantısına yönelik yaklaşımının başlamak için daha sınırlı olabileceğini gösteriyor.

Uydu üzerinden Acil Durum Mesajı adı verilen bir özellik, Bloomberg’e göre bir uydu ağından yararlanarak hücre sinyaliniz olmadığında acil servislere ve acil durum kişilerine kısa mesaj göndermenize izin verecek. Bu mesajların bir uzunluk sınırı olacak ve SMS mesajları için kullanılan yeşil ve iMessages için kullanılan mavi yerine gri bir balon olarak gösterilecek. Ve bu mesajlardan birini bir acil durum irtibat kişisine gönderirken, Rahatsız Etmeyin modu açık olsa bile, mesajınızın görülmesini sağlamaya yardımcı olabilecek.

Başka bir özellik, kullanıcıların acil durumları bildirmesine izin verecek. Bloomberg, “Telefon, bir araba, tekne, uçak veya yangınla ilgili olup olmadığı gibi ne tür bir acil durum olduğunu soracak” diyor. Ayrıca konumunuz ve Tıbbi Kimliğiniz (Sağlık uygulamasında ayarlayabileceğiniz) gibi bilgileri de gönderebileceksiniz. Bir acil durumu bildirirken aynı zamanda acil durumda iletişime geçilecek kişileri de bilgilendirebilirsiniz.

Bloomberg, bir sonraki iPhone’un uydu aramaları yapmak için gerekli donanıma sahip olabileceğini bildirdi. Ancak bir kaynak Bloomberg’e yeni özelliklerin muhtemelen gelecek yıldan önce hazır olmayacağını söyleyerek, bir sonraki iPhone’u satın alır almaz bunları kullanabileceğiniz fikrine soğuk su atıyor.

Yeni uydu bağlantısı özellikleri piyasaya sürülmeleri durumunda ihtiyaç anında veya hücresel ağdan uzakta olduğunuzda acil servislerle iletişim kurabilme konusundaki korkuları hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, ara sıra meydana gelen 911 kesintisi durumunda, özelliklerin acil servislerle iletişim kurmanın başka bir yolunu sunma olasılığı da bulunuyor.