Adobe Perşembe günü yaptığı açıklamada, aynı adı taşıyan popüler ortak video prodüksiyon yazılımı Frame.io’nun arkasındaki şirketi 1.275 milyar dolara satın aldığını duyurdu.

Frame.io, genellikle zaman alan düzenlemeleri ve görüntüleri inceleme sürecini ortadan kaldırarak eşzamansız ve web’de Google Workspace stilinde yapıyor. Editörler ve müşteriler, şirketin bulut tabanlı yazılımını kullanarak görüntüleri depolamak, görüntülemek ve yalnızca bir bağlantı paylaşarak düzenlemeler hakkında geri bildirim bırakmak için herkes tarafından kullanılabiliyor. Ayrıca Frame.io, Adobe’nin Premiere Pro, Apple’ın Final Cut Pro ve Avid Media Composer gibi popüler video düzenleme yazılımlarıyla entegrasyonlar sunuyor.

Frame.io, Adobe’nin satın alması tamamlanana kadar bağımsız olarak çalışacak. Ardından şirketin kurucuları Frame.io CEO’su Emery Wells ve kurucu ortağı John Traver, Adobe’ye katılacak. Ayrıca Adobe, Wells’in Frame.io ekibine liderlik etmeye ve doğrudan Adobe’nin baş ürün ofisi Scott Belsky’ye rapor vermeye devam edeceğini söylüyor.

Satın almayla ilgili bir açıklamada Wells, “Bildiğiniz ve sevdiğiniz Frame.io ürünü hiçbir yere gitmiyor” diye ekliyor ve Adobe’nin sahipliğinde Frame.io daha fazla kaynak ile Premiere Pro ve Creative Cloud ile daha yakın entegrasyonlar sunacağını söylüyor. Wells’e göre Frame.io, Final Cut Pro, Avid ve DaVinci Resolve gibi Adobe olmayan yazılımları da desteklemeye devam edecek.

Bu satın alma, Adobe’nin bir bütün olarak yaratıcı endüstri üzerindeki sıkı kontrolünü güçlendirirken, halihazırda doğal olarak bir Creative Cloud abonesi olan herkes için anlaşma mutlu olabilir.