Birçok M1 işlemcili MacBook kullanıcısı, söz konusu MacBook’ların ekranının kusurlu olduğunu iddaa etmesi üzerine bir hukuk firması konuyu yargıya taşıdı.

Apple, söz konusu dizüstü bilgisayarları yanlış ve yanıltıcı pazarlamakla, müşteri desteğini kötüye kullanmak ve tüketici yasalarını ihlal etmekle suçlanıyor. MacBook M1 serisi ile ilgili dava, Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’ndeki hukuk firması Bursor ve Fisher tarafından açıldı.

M1 işlemcili MacBook’lar kullanıcılar tarafından sevinçle karşılanmış ve çıktığı günden itibaren övgüler alıyor. Fakat birkaç kullanıcı, zamanla cihazlarının ekranlarında açıklanamayan çatlaklar keşfettiklerini iddia ediyor. Bir Reddit kullanıcısı, 13 inç M1 MacBook’taki ekranın satın aldıktan sadece bir hafta sonra açıklanamaz bir şekilde kırıldığını söylüyor. Bu çatlakların dışında ayrıca MacBook’larda açıklanamaz çizikler meydana geldiği şikayetleri de internette bolca paylaşılıyor.

Adı geçen dava dosyasında “M1 MacBook ekranları olağanüstü derecede kırılgan. Çatlıyor, kararıyor veya mor/mavi çizgiler ve kareler gösteriyor. Hatta başka bir şekilde tamamen çalışmayı bıraktığı için kusurlu.” metni yer alıyor. Ayrıca dava dosyası içerisinde Apple’ın bu durumlardan haberdar olmasına rağmen reklamlarında M1 MacBook’ların birinci sınıf kalite, sağlam, dayanıklı, vs. sloganları kullanarak cihazın kusurlarını tüketicilerden gizlediği ile suçlanıyor.

Davanın açılmasındaki başlıca sebeplerden en önemlisi de davaya konu olan sorunlardan dolayı servise gönderilen MacBook’ların garanti kapsamı dışı sayılarak ücret ile tamir edilmek istenmesi.

Dava şuan devam ediyor. Gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz.