Intel’in Kıdemli Başkan Yardımcısı, Baş Mimar, Grafik ve Yazılım Genel Müdürü Raja Koduri, çok yongalı Xe-HPC GPU’nun ilk resmini yayınladı.

intel_xe_hpc

Intel Xe mimarisine dayalı yeni bir bilgi işlem hızlandırıcısı olan Intel Xe-HPC’ye ilk kez görüntüleri paylaşıldı. Intel, bir süredir HPC mimarisi hakkında konuşuyordu. İlk olarak 2019’da Ponte Vecchio GPU olarak ortaya çıktı. Geçen yıl da Intel, Xe-HPC’nin Foveros CO-EMIB paketleme teknolojisine dayalı olacağını doğruladı. İşlemcinin kendisi farklı üretim düğümleri kullanılarak üretilen birden çok yonga içeriyor.

Resim açıklanmasa da, Xe-HPC GPU’nun iki kutucuk üzerinde 8 çekirdek içerdiği görülüyor. Ancak şu anda her kutucukta kaç iş parçacığı olduğu bilinmiyor. Ayrıca, her iki kalıp için dört HBM( Yüksek Bant Bellek) yığını görebiliriz.

Bugün Raja Koduri, Xe-HPC’nin açılmaya hazır olduğunu doğruladı, bu da çipin Intel laboratuvarlarında etkinleştirildiği ve şu anda değerlendirme aşamasında olduğu anlamına geliyor. Intel Xe-HPC’nin, üreticinin Sapphire Rapids mimarisindeki yeni nesil Xeon CPU’ları ile piyasaya çıkması bekleniyor.