Intel, geçen yıl dizüstü bilgisayarlarda Iris Xe grafik kartlarını kullanmasıyla grafik performansını ciddi şekilde ikiye katladı. Benzer bir durumuda masaüstü bilgisayar pazarına da ima etti. Ve Bugün Intel tarihinde bir ilki gerçekleştirip masaüstü bilgisayar için harici ekran kartını piyasaya çıkardı.

Kartın adı basitçe  DG1 (“desktop graphics 1” olduğunu tahmin ediyorum). Intel, bu kartı ASUS ve başka bir isimsiz ortakla birlikte tasarlanıyor. Bunlara rağmen Nvidia veya AMD’nin en popüler kartlarından herhangi biriyle rekabet etmesini beklemeyin. Intel’in kendi ifadesiyle, kartlar “yaygın bilgisayarlar, küçük ve orta ölçekli işletmeler için tasarlanmıştır” ve “önceden oluşturulmuş sistemlerin bir parçası olarak Iris Xe ayrık grafikleri sunacak sistem entegratörlerine satılmaktadır.

Başka bir deyişle; bu hepsiburada.com’dan alabileceğiniz bir kart değil gibi görünüyor. Ayrıca Intel performans konusunda da çok fazla bilgi vermiyor. Şirket bu ekran kartlarının 80 yürütme birimi ve 4GB video belleği ile geldiğini belirtiyor.

Ciddi oyun oynamaktan ziyade kartın öncelikli olarak kodlama ve kod çözme performansını iyileştirme, uyarlanabilir senkronizasyon ve daha iyi çoklu monitör desteği (üç adede kadar 4K HDR ekran) özellikler gibi günlük görevleri hızlandırmayı hedeflediği görülüyor. Intel ayrıca DP4 yapay zeka hızlandırmasının fotoğraf ve video düzenleme gibi görevleri iyileştirmeye yardımcı olacağını iddia ediyor.

Tabi ki bu bir başlangıç. Intel’in, Ağustos ayında duyurduğu yüksek kaliteli Xe-HPG (High Performance Game) kartları üzerinde de çalıştığını biliniyor. Bunlar, Nvidia ve AMD’nin ekran kartlarına rakip olması için tasarlanmış kartlar. Ancak görünen o ki Intel’in masaüstü oyuncuları için ne planladığını görmek için daha beklememiz gerekecek.