Youtuber’lara yaptırdığı “1000Mbps internet” reklam videoları ile sık sık gündem olan TurkNet, aynı sıklıkla internet ücretlerine de zam yapıyor? Peki neden?

Öncelikle şunları belirtmeliyim; ben 26 Ocak 2017 tarihinden beri TurkNet abonesiyim. TurkNet’ten o kadar memnundum ki bu süre boyunca TurkNet “arkadaşını getir” kampanyasından tam 8 arkadaşımı TurkNet abonesi yaptım. Tabi bu kayda geçmiş olan kullanıcılar. Bir de öve öve abone yaptırdığım kişiler var ki onlar da neredeyse 10-11 kişiyi buluyor. Bütün bunlara rağmen TurkNet’ten beklediğim tek şey fiyatta kazınlanmamak ve söz verdikleri hızda internet vermek. Aboneliğimin ilk yıllarında bu sözler gerçekleşti. Fakat TurkNet reklamları arttıkça ve buna bağlı olarak reklam giderleri arttıkça kalite de giderek düştü. Sonunda da aşağıda yazdıklarım oldu.

TurkNet’in Vadedikleri

  • Hızlı Bağlantı: TurkNet 1000 Mbps’ye kadar hız veriyoruz dese de ben 6 yıllık abone olarak öyle bir hız görmedim. TurkNet 1 milyon kullanıcıya bu hızı verdiğini iddaa ediyor fakat Türkiye’deki ya da daha da küçülteyim İstanbul bölgesinin yüzde kaçında bu hızda internet veriyor belli değil. İstanbul’da çok merkezi bir nokta da yaşıyor olmama rağmen 6 senedir TurkNet’in 1000 Mbps internet hızını getirmesini bekliyorum. Bu gidişle de bir 6 yıl daha beklerim gibi geliyor. İstanbul’da durum böyleyken Türkiye’de diğer şehirleri hiç düşünemiyorum.
  • Taahhüt & kota yok: Kota artık büyük internet sağlayıcılarının hiç birinde yok. Yani bu bir artı değil. Taahhüt olmaması da artı bir özellik olarak görmeyin. Çünkü Taahhüt olmadı için TurkNet senede 2 kez zam yapıyor. Mesela Haziran 2021’de 99,90TL ödediğim fatura Şubat 2023 itibariyle 249,99TL. Diğer internet sağlayıcılarında kullandığım paket 150TL ve 180TL arasında değişiyor. Keşke taahhüt olsaydı da TurkNet kafasına göre zam yapamasaydı.
  • 30 Gün İçerisinde Para İadesi: Abonelik başlattıktan sonra ilk 30 gün hatta ilk 60 veya 120 gün hatta şanslıysanız ilk bir yıl herşey güzel ama sonra kötüye gidiyor. Ben 6 yıl sonunda kullandığım TurkNet internetinden memnun değilim. Peki para iadesi yapılacak mı? Hiç zannetmiyorum.
  • Zahmetsiz İptal: Zahmetsiz iptal diye birşey yok. Aksine siz TurkNet’ten aldığınız interneti iptal etmeyin diye her türlü zorluk çıkarılıyor. Mesela yazlık için aldığım interneti kapattırmak istedim fakat yaklaşık 2 ay TurkNet Online İşlemler merkezine giremedim. TurkNet’te telefonla görüşeceğiniz bir müşteri hizmetleri zaten yok. Telefonla arayıp, geri aranma talebi oluştursamda dönüş alamadım. 2 Ay hiç kullanmadığım internetin parasını ödedikten sonra da sonunda TurkNet Online İşlemler üzerinden talep oluşturmayı başardım. Müşteri temsilcisi tarafından aranmama rağmen, arayan müşteri temsilcisi Mars’ta yaşıyormuşcasına herşeyden habersizdi. Neyse ki sonunda kargo ile ıslak imzalı iptal dilekçesini TurkNet Genel Müdürlüğüne göndermem ile ikinci internetimi iptal ettirebildim. Havadan ödediğim 2 ay internet faturası da TurkNet’e hediyem oldu.
  • Daha Hızlısı Yok: Zaten bu vaat başından doğru değil. Ben 100Mbps download, 7,5Mbps upload hızına sahip bir paket kullanıyorum. Çünkü TurkNet daha fazlası için 6 senedir bir çalışma yapmıyor. Aşağıdaki resimde speedtest sonucumu görebilirsiniz.
  • Yüksek Performans: Hız testimden de anladığınız gibi yüksek performans yok!

Peki youtuberlar neden sürekli TurkNet interneti öven videolar yapıyorlar?

Bu sorunun cevabı aslında sizinde aklınızdan geçen şey. TurkNet parayı veriyor youtuberlar da düdüğü çalışıyor. TurkNet’i öven videolar, TurkNet ve youtuberlar arasında imzalanan anlaşmalar ile para karşılığı yapılan videolar. Aslında bu yanlış bir durum değil. Çünkü youtuberlık bir meslek. Youtuberlar alınların teriyle videoları uğraşarak yapıyor ve karşılığında para kazanıyorlar. Yanlış olan bu videolar değil. Bence yanlış olan TurkNet’in reklam için harcadığı paraları ya da Türkiye’nin çok küçük bir kesimine verdiği 1000Mbps hızındaki internet maaliyetini benim gibi diğer kullanıcılardan çıkarmaya çalışması. Bu yazıyı okuyan size ve TurkNet’e soruyorum. 249,90TL’ye 62,25Mbps download hızında internet olur mu?

Kısacası artık enayi yerine konulmaktan sıkıldığım için bu yazıyı yazıp, reklamların gerçeği yansıtmadığını sizlere göstermek istedim. “Biz böyle harikayız, böyle süperiz, en iyisiyiz” vs. demekle ya da bunu dedirtten videolar yaptırmakla iyi olunmuyor. Siz de bu reklam oyunlarına gelmeyin. Sonuçta satın aldığınız interneti babanızı hayrına vermiyorlar. Para karşılığı alıyorsunuz. Bu yüzden paranızın hakkını sonuna kadar isteyin! Reklam oyunlarına gelmeyin!