Baidu’nun, Çin’in yarı iletken endüstrisi geliştirme çabalarını artırabilecek yapay zeka çip şirketi kurmayı planladığı açıklandı.

CNBC’nin haberine göre; Baidu, girişim sermayesi firmaları GGV ve IDG Capital ile bu girişimle alakalı yatırım konusunda görüşmelerde bulunuyor. Baidu bu sayede, otomobil üreticileri de dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki müşterilere çip satacak ve ayrıca Baidu’nun elektrikli ve otonom araçlar üzerindeki çalışmalarını destekleyebilecek.

Güvenili bir kaynağın CNBC’ye söylediğine göre, Baidu bu kuracağı yeni şirketin pay sahibi en yüksek hissedar olacak. Yapılacak bu girişimin amacının Çin yerel çip sektörünü güçlendirmek olduğu düşünülüyor. Çünkü geçen yıl yaşanan ABD kara liste krizinden dolayı Çin’in her geçen gün bu tarz yarı iletkenlere ihtiyacı daha fazla artıyor. Baidu’nun bu girişimi ve benzer girişimler ile Çin, 2025 yılına kadar kullandığı yarı iletkenlerin %70’ini üretme hedefini gerçekleştirmek istiyor. Bu hedef çok iddaalı duruyor. Çünkü 2019’da Çin kullandığı yarı iletkenlerin yalnızda %16’sını kendisi üretiyordu.

Çin hükümeti kendi kendine daha yeterli hale gelebilmek için bu tarz yerli yatırımları destekliyor. Ayrıca CNBC, teknoloji devi Tencent’in yakın zamanda bir yapay zeka çip üretimi ile ilgili yatırım yaptığını, Alibaba ve Huawei’de 2019’da yapay zeka çiplerini tanıttığını ekliyor.

Yaptığı akıllıca politikalar ile sadece 20 senelik üretimle dünyanın üretim devi olan Çin, kısa süre içerisinde de yapay zeka çip üretimiyle alakalı hedeflerini gerçekleştirecek gibi duruyor.