31 Aralık 2020 itibari ile resmen elvada ettiğimiz Adoba Flash, yapılan resmi bir açıklama ile bilgisayarlardan kaldırılması önerildi.

Neredeyse 1 yıldır bilgisayarın bir çok noktasında sürekli uyarı veren Adobe Flash, senenin sonu itibariyle komple bitmiş oldu. Adobe tarafından yapılan açıklamada; bundan sonraki süreçte Flash uygulamasına herhangi bir destek verilmeyeceği ve bilgisayarınızın güvenliği için Adobe Flash programının kaldırılmasını gerektiği belirtildi.

Windows 10’da Flash yazılımının desteğinin kesilmesine yakın bir zaman kala kullanıcıların bilgisayarında uyarı metinleri yayınlamaya başlanmıştı. Bu ayın veya gelecek ayın sonunda ise Windows 10’a Windows Update ve WWUS (Windows Server Update Services) kanallarından yayınlanacak güncellemeyle, deyim yerindeyse Flash Player’ın üstüne toprak atılacak.

Microsoft, güncellemenin uygulandıktan sonra bilgisayardan kaldırılamayacağı konusunda da uyardı. Yine de Flash programlarını çalıştırmak istiyorsanız, emulatörler kullanmanız gerekecektir. Son olarak, Microsoft’un verdiği diğer bilgiye göre Edge tarayıcısından da Flash Player’ın tamamen kaldırılacağını belirtelim.