Sinking City geliştiricisi Frogwares, oyunun şu anda Steam’de bulunan versiyonunun Frogwares tarafından yapılmadığını söyledi.

Bugün yayınlanan ve oyunun Steam’deki haber akışında paylaşılan bir tweet’te Frogwares, kullanıcılardan oyunu satın almamalarını istiyor. Geliştirici stüdyo paylaştığı Tweet’te: “Frogwares, Steam’de bugün satışta olan The Sinking City sürümünü yaratmadı. Bu sürümün satın alınmasını önermiyoruz. Daha fazla haber yakında” dedi.

Stüdyo, bu yazının yazıldığı tarih itibariyle herhangi bir ek güncelleme yayınlamadı. The Skinking City, yayıncı firma Nacon(Eski Big Ben Interactive) ve yapımcı firma Frogwares arasında yaşanan bir anlaşmazlıktan dolayı Ağustos 2020’de satıştan kaldırılmıştı. Frogwares, yayıncının yaklaşık 1 milyon avro telif hakkı borcu olduğunu iddia ederek sözleşmesini resmi olarak feshetme kararı almıştı. Frogwares, yayıncıların The Sinking City’nin sahibi olduğu algısını kaldırmak, markasının kontrolünü geri almak ve satışlardan elde edilen gelirlerin yayıncılara gitmesini önlemek için oyununun kutulu satışlarını durdurmuştu. Fakat geçtiğimiz ay Paris Temyiz Mahkemesinde Frogwares’in sözleşmesini “açıkça hukuka aykırı’ bir şekilde feshettiği kararının ardından dijital platformlara geri döndü.

Geçtiğimiz hafta PlayStation 5’te The Sinking City’nin piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk gelen bir açıklamada Frogwares, PS5 sürümünün hem geliştiricisi hem de yayıncısı olduğunu ancak PS4 sürümünün ‘devam eden bir akım’ nedeniyle ayrı bir yayıncıya ve farklı oyun kimliklerine sahip olduğunu belirtti. Ayrıca “yasal ve teknik sebepler” PS4 sahipleri için platform yükseltmesini engelliyor.

The Sinking City şu anda PlayStation Store, Xbox mağazası, Nintendo eShop ve Steam dahil olmak üzere çeşitli PC vitrinlerinde satışa sunuluyor.