Playstation 5 için yaklaşan donanım yazılımı güncellemesi, sınırlı SSD alanına çözüm sunacak. Ancak PS5 sahipleri bunu sağlamak için konsolun kasasını çıkarması gerekecek.

Sony, PlayStation 5 sahiplerinin bu yılın ilerleyen dönemlerinde yeni nesil konsollarının dahili depolamasını genişletmelerine izin verecek. Bloomberg‘in haberine göre bazı kaynaklar, bu yaz gelecek olan ürün yazılımı güncellemesinin ekstra depolama sürücüleri için destek ekleyeceğini söylüyor.

Mevcut PS5’in dahili depolaması, oyunları, uygulamaları ve medyayı depolamak için yaklaşık 667 GB sunan 825 GB SSD‘dir. Bu kapasite ilk açıklandığında bazı oyuncular hayal kırıklığına uğradılar. Çünkü birçok oyunun her biri yaklaşık 40 GB yer kaplıyor. Hatta Call of Duty serisi gibi bazı AAA oyunlar 100 GB’ın üzerinde yer kaplıyor.

PS4, kullanıcıların USB aracılığıyla harici sabit sürücüleri takmasına izin verirken PS5’in özel mimarisi böyle bir destek şimdilik vermiyor. Yazın gelmesi düşünülen donanım yazılımı güncellemesi, PS5 kullanıcılarının yeni sürücüler eklemelerine izin verecek. Ancak bunu yapmak için konsolun plastik kapağını çıkarmaları gerekecek. Ayrıca bu güncelleme aşırı ısınmayı önlemek için konsolun soğutma fanının hızını da artıracağı bildirildi

Bir Sony sözcüsü Bloomberg’e: “Daha önce duyurulduğu gibi, PlayStation 5 için M.2 SSD depolama genişletmesini etkinleştirmek için çalışıyoruz. Çalışma sonunda güncellenme tarihi henüz belli değil. Fakat ayrıntılar daha sonra paylaşılacak.” açıklamasını yaptı.