PowerNap sayesinde bilgisayarınızda bulunan tüm oyunlarınızın her zaman güncel kalacak.

Benim bilgisayarım gün içinde nerdeyse hiç kapanmadığı için Steam ya da Epic Games’deki oyunlarım her daim güncel oluyor. Bir oyunu oynamak istediğim zaman “acaba güncel mi?” diye düşünmem gerekmiyor. Ama standart bir kullanıcı için bunu söyleyemeyiz. Günde 3-4 saat oyun oynayan bir oyuncu bilgisayarını açıp oyun oynamak istediğinde oyunun Steam güncellemesinin geldiğini görmesi olası bir durum olacaktır. Bu da ekstra beklemek anlamına geliyor.

Eskiden sadece Steam varken herşey çok daha kolaydı. Fakat şimdi Epic Store, Origin, Uplay ve Rockstar Launcher gibi birçok başlatıcı mevcut. Sonuçta bu başlatıcıları sadece oyun oynarken açıyoruz. Yani bir oyunun güncellemesi var ise bilgisayar açıkta olsa başlatıcı açık değilse güncelleme başlamayacaktır. Her bilgisayarı açtığınızda teker teker bu başlatıcıları açmak çıldırtan bir hal alabilir.

PowerNap, tüm başlatıcılardaki oyunların güncellemelerini aynı anda yapma işi sürecini büyük ölçüde basitleştirerek bu işin zamanını azaltmayı amaçlayan yeni bir yardımcı program. PowerNap, yüklü olan tüm başlatıcıları açarak güncelleme işlemlerinin başlaması sağlar. Tüm güncellemeler bitene kadar bilgisayarın uyku moduna geçmesini önler. İsterseniz de güncellemeler bittikten sonra bilgisayarı uyku moduna alır ya da kapatır.

Program basitçe bu şekilde çalışsa da aslında daha çok ayar ve detay yer alıyor. Mesela internet bağlantınız yavaşsa veya düşmeye meyilliyse ya da bilgisayarınızın uykuya geçmesini önlemek için gereken minimum indirme veya disk yazma hızlarında değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Tüm bu ayarları PowerNap menüsünden kontrol edebilirsiniz.

PowerNap güvenilir oyun platformu Steam’de 12 Mart’ta satışa çıkacak. Bugün kapalı beta sürecine giren programın yapımcıları, ABD fiyatını 4 dolar olarak düşünürken Türkiye fiyatı ne olacak konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor.