Epic Games Store açıldığın günden itibaren her hafta oyunculara bir ya da birden fazla oyun dağıttı ve dağıtmaya devam ediyor. Ücretsiz oyunlar mağazaya çok sayıda yeni kullanıcı çekmesine rağmen bunların yalnızca küçük bir yüzdesi bir şey satın aldı.

Pazartesi günü başlayan Apple ve Epic davasında paylaşılan bir belge, Epic’in Aralık 2018 ile Eylül 2019 arasında faaliyete geçtiği ilk dokuz ayda ücretsiz oyunlarda 11,6 milyon dolardan fazla para harcadığını ortaya koydu.

Ortaya atılan bu belge, Epic Store’un ücretsiz oyunları dağıtabilmek için çeşitli oyunlara ne kadar para ödediği ve bunun dikkate değer bir eşitsizlik olduğu iddaa edildi. Örneğin Edmund McMillen’in The End is Nigh adlı oyunu ona 200.000 dolar kazandırırken, Annapurna’nın What Remains of Edith Finch oyunundan sadece 125.000 dolar kazandı. Epic, PlayDead’e Limbo için 350.000 dolar ve Inside için 800.000 dolar ödedi. Alan Wake için ise yalnızca 150.000 dolar garanti etti.

Ücretsiz dağıtılan oyunlardan en çok kazanan oyun, Epic’e 1.5 milyon dolara mal olan Batman: Arkham üçlemesi oldu. Onu 1.4 milyon dolarla Subnautica izledi; En iyi pazarlık (yani Epic için), Deep Silver’ın bedavaya dağıtmaya karar verdiği Metro 2033 Redux‘du.

Açıklanan belgede rakamlar sadece 2019’un ortalarına gidiyor. Bu da bize 2020’nin Grand Theft Auto 5 gibi yüksek profilli hediyelerinden bazıları için Epic’in ne kadar harcadığını ve Epic’in UA maliyetlerinin zaman içinde gözle görülür şekilde artmaya başlayıp başlamadığını söylemediği anlamına geliyor.

Gelecek yıllarda haftalık ücretsiz oyun konusunda nasıl ilerlemeye karar verilirse verilsin, Epic Games Store’un para harcamayı bırakması için hala uzun bir yol var. Epic CEO’su Tim Sweeney Nisan ayında Epic Store’un şu anda kârlı olmadığını çünkü “Pazar payı kazanmak için pazarlama ve kullanıcı edinme maliyetleri önceden yüklendi.” açıklamasını yapmıştı. Ayrıca Epic Games Store CEO’su 2027’ye kadar para kazanmaya başlamasını beklemiyor.