Xbox Series X|S ile oyun dünyasında bende varım diyen Microsoft, dünyanın lider dijital oyun platformu Steam ile rekabete girmek için Windows Mağazası içerisinde yer alan oyunlardan kazanacağı gelir miktarını yüzde 30’dan yüzde 12’ye indirdi.

Microsoft, Windows Mağazası satışlarındaki payını düşürerek geliştiricilerin gözdesi haline gelmek istiyor. Şirket, yaptığı son açıklamaya göre 1 Ağustos 2021 tarihinden itibaren Windows Mağazası’nda yayınlanacak oyunların satışlarından sadece yüzde 12 komisyon alacak. Normalde yüzde 30 olan komisyon seviyesinin bu denli düşürülmesi daha çok yapımcının Windows Mağazası içerisine girmesine zemin hazırlamış olacak.

Bu arada bahsedilen komisyon indirimi sadece PC oyunları için geçerli olup, mağazadaki Xbox konsol oyunlarını etkilemeyecek. Bu konuyla alakalı yapılmış bir açıklama bulunmuyor. Ancak, bunun nedeni olarak konsol iş modelinin PC’den tamamen farklı olmasını olabilir. Çünkü Microsoft, Sony ve Nintendo gibi şirketler, konsolları daha uygun fiyatlı hale getirmek için karlarından feragat ederek konsollarını neredeyse maliyet fiyatına satıyor. Durum böyle olunca aradaki kar farkını oyun satışlarından kazanmaya çalışıyor.

Microsoft’un bu hamlesi biz oyuncular içinde iyi bir gelişme. Çünkü oyun geliştiricileri ödedikleri komisyondaki bu düşüş sayesinde daha sık ve daha fazla indirim yapabilecekler. Ayrıca Epic Games Store ve Steam arasındaki rekabete Microsoft gibi çok güçlü bir rakibin katılması biz oyuncular için iyi gelişmelerin habercisi olacak.